Trwa ładowanie...

Może przyczynić się do zawału serca i udaru mózgu. Lekarz ostrzega

Avatar placeholder
Krystyna Gwóźdź 12.05.2023 20:09
Spożycie 50 g dziennie przetworzonego mięsa zwiększało ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 18 proc
Spożycie 50 g dziennie przetworzonego mięsa zwiększało ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 18 proc (Getty Images)

- Zjedzenie burgera na lunch może zwiększyć ryzyko udaru – powiedział dr Michael Greger, amerykański lekarz i ekspert z dziedziny zdrowia publicznego. Jakie jeszcze posiłki destrukcyjnie wpływają na nasze zdrowie?

spis treści

1. Lekarz wskazuje najgorszy lunch

Dr Greger ostrzega, że mięsny lunch może być zły z wielu powodów - od dużej zawartości tłuszczów nasyconych po wysoki poziom soli, czy obecność toksycznego n-tleneku trimetyloaminy (TMAO).

TMAO występuje w niewielkich ilościach w rybach i owocach morza, znacznie częściej w mięsie i produktach mlecznych. Jak wyjaśnia dr Greger - TMAO wpływa niekorzystnie na mikrobiotę, zwiększając ilość złych bakterii.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

- Trimetyloamina (substancja, która występuje naturalnie w mięsie, rybach oraz niektórych roślinach) jest utleniana przez naszą wątrobę do TMAO, co może przyczynić się do zawału serca, udaru mózgu i śmierci – alarmuje cytowany przez Express.co.uk lekarz.

Każdy rodzaj przetworzonego mięsa – szynka, bekon, kiełbaski, salami, a także przetworzony indyk czy kurczak nie są według lekarza składnikami najzdrowszego lunchu.

Ostatnio kolejnych dowodów dostarczyli naukowcy z Wydziału Zdrowia Uniwersytetu Oksfordzkiego w Nuffield, którzy przeprowadzili największy jak dotąd systematyczny przegląd prospektywnych badań.

Analizując dane dotyczące zdrowia z 13 badań kohortowych, w których wzięło udział ponad 1,4 miliona osób w okresie 30 lat, okazało się, że spożycie 50 g dziennie przetworzonego mięsa zwiększało ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 18 proc.

Przetworzone mięso ma wysoką zawartość soli, która podnosi ciśnienie krwi, a wysokie ciśnienie krwi jest dobrze znanym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Jak zauważa Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) - choroba niedokrwienna serca zwiększa ryzyko udaru mózgu.

2. Lepszy wybór

- Zdecydowana większość dowodów pokazuje, że spożycie owoców i warzyw zmniejsza ryzyko udaru – skomentował dr Greger.

Tak więc, jeśli chodzi o posiłki w porze lunchu, idealny byłby taki z dużą ilością warzyw. Warzywa zawierają bowiem antyoksydanty, takie jak flawonoidy, karotenoidy i witaminę C. Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki w organizmie, które mogą uszkadzać komórki i przyczyniać się do rozwoju chorób, w tym serca i nowotworów. Przyspiesza też procesy starzenia.

Składniki odżywcze obecne w warzywach pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, regulują poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi oraz wspierają ogólny stan zdrowia.

Regularne spożywanie warzyw może zatem pomóc w zapobieganiu wielu chorobom przewlekłym, takim jak:

  • otyłość,
  • choroby serca,
  • nadciśnienie,
  • cukrzyca typu 2,
  • nowotwory.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze