Myślała, że to tylko kontuzja. Zmarła w wieku 19 lat
19-letnia Lulu Blundell poczuła ból w ramieniu po treningu rugby i początkowo przypisywała go zwykłemu nadwyrężeniu. Niestety wkrótce otrzymała śmiertelną diagnozę.
1. Myślała, że to kontuzja. Okazało się, że rak
Po trudnej walce z rzadkim nowotworem, mięsakiem Ewinga, który atakuje kości lub tkankę wokół kości, Lulu z Rotherham w South Yorkshire, otrzymała zaskakujące wiadomości - jest wolna od raka.
Młoda kobieta przeszła długie miesiące wyczerpującej chemioterapii oraz amputację nogi, co pozwoliło jej na chwilę odetchnąć od choroby. Niestety, podczas studiów na Uniwersytecie w Newcastle, dostrzegła niepokojące oznaki.
Zaniepokojona bólem ramienia, który początkowo przypisywano ćwiczeniom, zdecydowała się na dodatkowe badania. Tomografia komputerowa wykazała obecność nowych guzów w ramieniu, żebrach i klatce piersiowej. Lulu otrzymała druzgocącą informację - jej pozostało jedynie kilka miesięcy życia.
- Kiedy dowiedziałam się, że mój rak powrócił po czterech miejscach, podjęłam decyzję, aby nie przechodzić po raz kolejny chemii - wyznała w filmie, który nagrała przed śmiercią.
- Lekarze Lulu powiedzieli, że dalsza chemia może dać jej trochę więcej czasu, ale ona nie tego chciała – powiedziała, że nie chce spędzać czasu, który jej pozostał w szpitalnym łóżku - tłumaczyła mama dziewczyny.
2. Czym się charakteryzuje mięsak Ewinga?
Mięsak Ewinga to rzadki rodzaj nowotworu, który najczęściej atakuje kości, ale może również rozwijać się w tkanek wokół kości (miękkich), takich jak mięśnie i tłuszcz. Ta choroba jest częstsza u dzieci i młodzieży, ale może wystąpić w każdym wieku.
Choć mięsak Ewinga może dotknąć dowolną kość, najczęściej występuje w kościach długich, takich jak: kości udowe, kości piszczelowe i kości ramienne, a także w miednicy i w kręgosłupie. Nowotwory te mogą również przenieść się na inne części ciała, w tym płuca i szpik kostny.
Leczenie mięsaka Ewinga zazwyczaj obejmuje połączenie chemioterapii, radioterapii i chirurgii. Prognoza zależy od wielu czynników, w tym wieku pacjenta, lokalizacji i rozmiaru guza, czy choroba przeniosła się do innych części ciała oraz odpowiedzi na leczenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.