Trwa ładowanie...

Najczęstsza wada serca w Polsce. "Może przyczyniać się do rozwoju tętniaka aorty"

 Karolina Rozmus
09.02.2024 22:32
Najczęstsza wada serca w Polsce. Dotyka 1 proc. populacji
Najczęstsza wada serca w Polsce. Dotyka 1 proc. populacji (Getty Images)

Wrodzone wady serca mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia, dlatego najczęściej są wykrywane po narodzinach bądź jeszcze w czasie życia płodowego. Niekiedy jednak latami nie dają o sobie znać, a diagnoza pada w dorosłym życiu. Mogą też stanowić śmiertelne zagrożenie.

spis treści

1. Wrodzone wady serca. Jakie wyróżniamy?

Dr n. med. Agnieszka Graczyk-Szuster, specjalistka w dziedzinie kardiologii i chorób wewnętrznych, założycielka Fundacji Kobiety Medycyny, w mediach społecznościowych edukuje na temat zdrowia serca. W niedawno opublikowanym poście zwróciła uwagę na problem wrodzonych wad serca.

Szacuje się, że dotykają one około jednego na 100 dzieci niezależnie od szerokości geograficznej. Są określane strukturalnymi nieprawidłowościami w budowie oraz położeniu serca i naczyń w obrębie klatki piersiowej. Wśród nich wymienia się m.in.:

Zobacz film: "Przyczyny i objawy tętniaka serca"
  • ubytek w przegrodzie międzykomorowej (VSD),
  • krytyczne zwężenie zastawki pnia płucnego (PS),
  • ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD),
  • przetrwały przewód tętniczy (PDA),
  • tetralogię Fallota (ToF).

- Wad serca jest całkiem sporo - zwraca uwagę w nagraniu udostępnionym na Instagramie dr Graczyk-Szuster. - Warto wiedzieć, jaka jest najczęstsza wada w naszej polskiej populacji.

Niektóre wady wrodzone są diagnozowane dopiero w dorosłym wieku
Niektóre wady wrodzone są diagnozowane dopiero w dorosłym wieku (Getty Images)

- Najczęstszą wadą wrodzoną jest dwupłatkowa zastawka aortalna - mówi lekarka i dodaje, że dotyka około jeden procent Polaków. Częściej diagnozuje się ją u mężczyzn.

- Ta wada powoduje szybszą dysfunkcję, czyli szybsze zepsucie się tej zastawki i potrzebę np. szybszej wymiany, ale też może przyczyniać się do rozwoju tętniaka aorty - ostrzega kardiolog.

2. Tętniak aorty. Śmiertelne zagrożenie

Aorta to największe naczynie tętnicze w ciele człowieka, które wychodzi z lewej komory serca i biegnie przez klatkę piersiową, aż do jamy brzusznej. Jej liczne rozgałęzienia odpowiadają za rozprowadzanie po całym ciele natlenowanej krwi, dostarczając ją do każdego narządu i każdej komórki ciała.

Tętniak aorty należy do jednego z kilku schorzeń, które to naczynie dotykają. Jest poszerzeniem aż o 50 proc. światła aorty, a mówiąc kolokwialnie - to rodzaj wybrzuszenia na naczyniu tętniczym. Osłabiona ściana naczynia z czasem ulega dalszym uszkodzeniom, a w przypadku gdy nie jest leczona, może pęknąć. Taki stan jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

Podwyższone ryzyka tętniaka aorty dotyczą nie tylko osób z wadami serca, ale mogą też występować u osób po 65. roku życia, chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, miażdżycę czy chorobę niedokrwienną serca. Do czynników ryzyka zaliczamy także płeć, bo tętniaki aż trzykrotnie częściej dotykają mężczyzn, oraz palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze