Najpopularniejszy mit dotyczący szpinaku. Nie jest dobrym źródłem żelaza
Osoby z niedoborem żelaza sięgają po szpinak bardzo często. To, że jest on bogatym źródłem żelaza, to jeden z najpopularniejszych mitów medycznych, który powtarzany jest przez wiele pokoleń. Nie oznacza to jednak, że nie warto go jeść, gdyż ma on wiele innych zalet.
1. Ile żelaza ma szpinak?
Świeży szpinak zawiera ok. 20-30 mg żelaza/1 kg! Wysuszone liście zawierają go znacznie więcej, bo aż 2-3 g/1 kg.
Skąd wziął się mit dotyczący wysokiej zawartości żelaza w szpinaku?
Informacja ta pochodzi z publikacji obarczonej błędem. Uczony, który badał zawartość żelaza w szpinaku, Emil Wolff obliczył zawartość tlenku żelaza w spopielonym szpinaku na ponad 3 proc., co dawało wynik ok. 3,9 g żelaza/kg suchej masy.
Dzisiaj szacuje się, że w wysuszonym szpinaku jest ok. 2-3 g/kg żelaza, jednak świeży szpinak ma tylko 20-30 mg żelaza/1 kg.
Dlaczego warto jeść szpinak?
Szpinak warto jeść nie ze względu na zawartość żelaza, a witaminy A i beta-karotenów. Ten ostatni kojarzy nam się głównie z marchewką, jednak zielone liście szpinaku mają go więcej niż pomarańczowe warzywo!
2. Beta-karoten w szpinaku
Beta-karoten jest odpowiedzialny za prawidłowy stan skóry, włosów oraz paznokci. Ciężko uwierzyć, ale ma go aż 4243 mikrogramy w 100 gramach.
Szpinak jest również źródłem witamin C i E, żelaza, wapnia, potasu, magnezu i kwasu foliowego.
Dzięki obecności witaminy C żelazo zawarte w szpinaku dobrze się wchłania. Najwięcej wartości odżywczych ma świeży szpinak, dlatego warto dodać go do sałatki. Jeśli użyjemy dodatkowo oliwy z oliwek, ułatwimy przyswajanie beta-karotenu, który jest prekursorem witaminy A (rozpuszcza się w tłuszczach).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.