Trwa ładowanie...

Naukowcy: wystąpienie udaru może zależeć od kształtu ucha

Jeśli myślisz, że to żart – mylisz się! Naukowcy z Izraela odkryli, że kształt ucha może być znakiem tego, że dana osoba narażona jest na wystąpienie u niej udaru. Wskazówką ma być pionowe zagniecenie małżowiny usznej znane jako znak Franka.

Zobacz film: "Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Zapobiegajmy udarom!"

Wczesne objawy udaru mózgu
Wczesne objawy udaru mózgu [5 zdjęć]

W Polsce co osiem minut ktoś przechodzi udar mózgu. Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu...

zobacz galerię

1. Ucho zwierciadłem zdrowia

Naukowcy przebadali 241 osób, które doświadczyły udaru. Aż u 3/4 spośród nich zauważyli poprzeczną bruzdę na małżowinie usznej. Myślisz, że to nieprawdopodobne, aby ucho pokazywało stan zdrowia? Już tłumaczymy. Według naukowców główną przyczyną udaru jest zatkanie tętnic.

Przytkane naczynia krwionośne sprawiają, że do poszczególnych części twarzy (w tym do uszu) dostaje się mniej krwi, przez co tracą swoją elastyczność. To właśnie brak odpowiedniego ukrwienia ma prowadzić do powstawania bruzdy. Według izraelskich badaczy kształt ucha powinien zostać dodany do listy potencjalnych czynników rozwoju udaru.

2. Znak Franka

Badania przeprowadzone w innych krajach zdają się potwierdzać tę tezę. Te opublikowane w "American Journal of Medicine" potwierdzają, że u 78 spośród 88 przebadanych osób, które przeszły udar, dało się zauważyć charakterystyczne zagniecenie. Czym jednak jest owy znak Franka?

Jego nazwa pochodzi od amerykańskiego lekarza Sandersa T. Franka, który u młodych pacjentów cierpiących na dusznicę bolesną odkrył zmarszczkę na płacie ucha. Znak Franka można zaobserwować u wielu znanych osób, m.in. u Stevena Spielberga czy Mela Gibsona.

Okazuje się, że kształt ucha może wpłynąć na ryzyko wystąpienia udaru
Okazuje się, że kształt ucha może wpłynąć na ryzyko wystąpienia udaru (Facebook)

Zobacz także:

Jak każde nowe odkrycie, także to wymaga dalszych badań i obserwacji. Lepiej jednak dmuchać na zimne – jeśli zauważysz u siebie charakterystyczną pionową bruzdę, udaj się do lekarza. To nic nie kosztuje, a być może ocali życie.

Przeczytaj też:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.