Nie będzie czwartej dawki szczepionki na COVID? Eksperci komentują decyzję EMA
Europejska Agencja Leków (EMA) opublikowała swoje stanowisko w sprawie podania drugiej dawki, tzw. boostera. Zdaniem EMA obecnie brakuje dowodów na konieczność podania czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. - Jest to wyraz racjonalności i stawiania nauki ponad wszystko - uważa dr Tomasz Karauda.
1. EMA nie rekomenduje czwartej dawki
W jakim kierunku dalej potoczy się pandemia koronawirusa? Czy pójdziemy w ślady Izraela, który już szczepi swoje społeczeństwo czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 i zapowiada podanie kolejnych? W ostatnim czasie te pytania rozpalają do czerwoności publiczną debatę.
Jasność co do najbliższej przyszłości szczepień przeciw COVID-19 w UE wprowadziła Europejska Agencja Leków (EMA), która opublikowała właśnie swoje stanowisko dotyczące podania czwartej dawki.
"Nadal nie ma wystarczających dowodów, aby zalecić drugi ''booster''. Najpierw musimy zobaczyć skuteczność istniejących szczepionek przeciw COVID-19 w czasie, kiedy fala wariantu Omikron nadal się rozwija" - czytamy na profilu EMA na Twitterze.
Opinia EMA jest dla wielu europejskich krajów wiążąca. W praktyce więc oznacza to, że w najbliższym czasie w Unii Europejskiej nie będą podawane czwarte dawki szczepień przeciw COVID-19.
There is still insufficient evidence to recommend a 2nd #booster. We first need to see the effectiveness of the current #COVID19vaccines over time and how the #Omicron wave continues to unfold. #EMAPresser
— EU Medicines Agency (@EMA_News) February 17, 2022
- EMA wstrzymała się, ponieważ nie ma dostatecznych dowodów na to, że czwarta dawka szczepionki będzie konieczna. Na razie sytuacja epidemiologiczna w Europie się polepsza. Jednak ten komunikat nie jest równoznaczny, z tym że EMA nie poleca kolejnego ''boostera''. Jest to po prostu postawa wyczekująca. Musimy zobaczyć, co będzie się działo dalej. Na razie drugi ''booster'' jest zalecany tylko osobom z grup ryzyka, czyli immunoniekompetentnym - wyjaśnia prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz podlaska konsultant epidemiologiczna.
2. Trzy dawki chronią skutecznie
Z kolei dr Tomasz Karauda z Kliniki Pulmonologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego nr 1 w Łodzi, ocenia komunikat EMA jako "wyraz racjonalności, jaką kieruje się nauka".
- Jest to też wyraźny komunikat dla wszystkich wątpiących: to nie biznes decyduje w kwestii szczepień, tylko wyniki badań. Na razie badania nie wskazują, że czwarta dawka jest niezbędna. Jeśli sytuacja epidemiologiczna się zmieni, EMA przeanalizuje dane i wygłosi inne stanowisko - podkreśla ekspert.
Zdaniem dra Karaudy obecnie osoby, które przyjęły trzy dawki szczepionki, mogą czuć się bezpieczne.
- Badania naukowe i obserwacje na pacjentach udowodniły, że trzy dawki szczepionki przeciw COVID-19 skutecznie chronią wobec wariantu Omikron. Nie zapobiegają zakażeniu, ale z pewnością chronią przed ciężkim przebiegiem choroby. Dopóki nie pojawił się inny wariant SARS-CoV-2, osoby w pełni zaszczepione nie muszą się martwić o kolejne dawki - podkreśla dr Karauda.
3. "Mechanizmy są już wypracowane"
Zarówno prof. Zajkowska, jak i dr Karauda uważają, że pojawienie się nowego wariantu koronawirusa jest największą niewiadomą, jeśli chodzi o dalszy przebieg pandemii.
- W dużym stopniu od tego będzie zależało, czy będziemy przyjmować kolejne dawki szczepionki przeciw COVID-19. Jednak moim zdaniem powinniśmy nastawić się na to, że szczepienia przeciw COVID-19 nabiorą sezonowego charakteru. Innymi słowy, prawdopodobnie będziemy się szczepić co sezon, jak przeciwko grypie - mówi dr Karauda.
- Musimy po prostu patrzeć na dalszy rozwój sytuacji. Na szczęście mechanizmy są już tak wypracowane, że jeśli EMA podejmie decyzję o szczepieniu kolejną dawką, nie będzie musiało upłynąć dwa czy trzy miesiące, aby doszło do realizacji. Jesteśmy w stanie zorganizować akcję szczepień w bardzo szybkim czasie - podkreśla prof. Zajkowska.
4. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia
We wtorek 22 lutego resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 18 792 osoby otrzymały pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.
Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: wielkopolskim (2648), mazowieckim (2600), kujawsko-pomorskim (2161).
Mamy 18 792 (w tym 2 078 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: wielkopolskiego (2648), mazowieckiego (2600), kujawsko-pomorskiego (2161), łódzkiego (1242), dolnośląskiego (1199), śląskiego (1163), pomorskiego (1134), lubelskiego (1124),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 22, 2022
103 osoby zmarły z powodu COVID-19, 222 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.
Podłączenia do respiratora wymaga 947 chorych. Pozostało 1528 wolnych respiratorów.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/OEcl9xhvIS
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 22, 2022
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.