Trwa ładowanie...

Nie będzie czwartej dawki szczepionki na COVID? Eksperci komentują decyzję EMA

Avatar placeholder
22.02.2022 15:07
Nie będzie czwartej dawki? Eksperci komentują decyzję EMA
Nie będzie czwartej dawki? Eksperci komentują decyzję EMA (Getty Images)

Europejska Agencja Leków (EMA) opublikowała swoje stanowisko w sprawie podania drugiej dawki, tzw. boostera. Zdaniem EMA obecnie brakuje dowodów na konieczność podania czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. - Jest to wyraz racjonalności i stawiania nauki ponad wszystko - uważa dr Tomasz Karauda.

spis treści

1. EMA nie rekomenduje czwartej dawki

W jakim kierunku dalej potoczy się pandemia koronawirusa? Czy pójdziemy w ślady Izraela, który już szczepi swoje społeczeństwo czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 i zapowiada podanie kolejnych? W ostatnim czasie te pytania rozpalają do czerwoności publiczną debatę.

Jasność co do najbliższej przyszłości szczepień przeciw COVID-19 w UE wprowadziła Europejska Agencja Leków (EMA), która opublikowała właśnie swoje stanowisko dotyczące podania czwartej dawki.

Zobacz film: "Obowiązek szczepień medyków rodzi wiele problemów natury prawnej. Dr Cholewińska-Szymańska: Jesteśmy w sytuacji patowej"
Zdaniem EMA obecnie brakuje dowodów na konieczność podania czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19.
Zdaniem EMA obecnie brakuje dowodów na konieczność podania czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. (Getty Images)

"Nadal nie ma wystarczających dowodów, aby zalecić drugi ''booster''. Najpierw musimy zobaczyć skuteczność istniejących szczepionek przeciw COVID-19 w czasie, kiedy fala wariantu Omikron nadal się rozwija" - czytamy na profilu EMA na Twitterze.

Opinia EMA jest dla wielu europejskich krajów wiążąca. W praktyce więc oznacza to, że w najbliższym czasie w Unii Europejskiej nie będą podawane czwarte dawki szczepień przeciw COVID-19.

- EMA wstrzymała się, ponieważ nie ma dostatecznych dowodów na to, że czwarta dawka szczepionki będzie konieczna. Na razie sytuacja epidemiologiczna w Europie się polepsza. Jednak ten komunikat nie jest równoznaczny, z tym że EMA nie poleca kolejnego ''boostera''. Jest to po prostu postawa wyczekująca. Musimy zobaczyć, co będzie się działo dalej. Na razie drugi ''booster'' jest zalecany tylko osobom z grup ryzyka, czyli immunoniekompetentnym - wyjaśnia prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz podlaska konsultant epidemiologiczna.

2. Trzy dawki chronią skutecznie

Z kolei dr Tomasz Karauda z Kliniki Pulmonologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego nr 1 w Łodzi, ocenia komunikat EMA jako "wyraz racjonalności, jaką kieruje się nauka".

- Jest to też wyraźny komunikat dla wszystkich wątpiących: to nie biznes decyduje w kwestii szczepień, tylko wyniki badań. Na razie badania nie wskazują, że czwarta dawka jest niezbędna. Jeśli sytuacja epidemiologiczna się zmieni, EMA przeanalizuje dane i wygłosi inne stanowisko - podkreśla ekspert.

Zdaniem dra Karaudy obecnie osoby, które przyjęły trzy dawki szczepionki, mogą czuć się bezpieczne.

- Badania naukowe i obserwacje na pacjentach udowodniły, że trzy dawki szczepionki przeciw COVID-19 skutecznie chronią wobec wariantu Omikron. Nie zapobiegają zakażeniu, ale z pewnością chronią przed ciężkim przebiegiem choroby. Dopóki nie pojawił się inny wariant SARS-CoV-2, osoby w pełni zaszczepione nie muszą się martwić o kolejne dawki - podkreśla dr Karauda.

3. "Mechanizmy są już wypracowane"

Zarówno prof. Zajkowska, jak i dr Karauda uważają, że pojawienie się nowego wariantu koronawirusa jest największą niewiadomą, jeśli chodzi o dalszy przebieg pandemii.

- W dużym stopniu od tego będzie zależało, czy będziemy przyjmować kolejne dawki szczepionki przeciw COVID-19. Jednak moim zdaniem powinniśmy nastawić się na to, że szczepienia przeciw COVID-19 nabiorą sezonowego charakteru. Innymi słowy, prawdopodobnie będziemy się szczepić co sezon, jak przeciwko grypie - mówi dr Karauda.

- Musimy po prostu patrzeć na dalszy rozwój sytuacji. Na szczęście mechanizmy są już tak wypracowane, że jeśli EMA podejmie decyzję o szczepieniu kolejną dawką, nie będzie musiało upłynąć dwa czy trzy miesiące, aby doszło do realizacji. Jesteśmy w stanie zorganizować akcję szczepień w bardzo szybkim czasie - podkreśla prof. Zajkowska.

4. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

We wtorek 22 lutego resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 18 792 osoby otrzymały pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: wielkopolskim (2648), mazowieckim (2600), kujawsko-pomorskim (2161).

103 osoby zmarły z powodu COVID-19, 222 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Podłączenia do respiratora wymaga 947 chorych. Pozostało 1528 wolnych respiratorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze