Nie sprawdziła daty ważności. Dziś nie rusza się z domu bez czapki
Czy masz jeszcze tubkę kremu z filtrem z zeszłorocznych wakacji? Jeśli tak, to lepiej ją natychmiast wyrzuć. Młoda użytkowniczka TikToka ujawniła, co stało się z jej skórą po użyciu przeterminowanego kosmetyku do opalania. - Nigdy nie zapomnę wyrazu twarzy lekarza, jak pokazywałam mu ranę na swoim czole. Bezcenna – skomentowała w wideo.
1. Przeterminowany kosmetyk spowodował oparzenia
Morgan Vacala, jedna z użytkowniczek platformy TikTok, opublikowała wideo, na którym pokazała rozległe oparzenie na swoim czole. Z pewnością nie spodziewała się takich skutków kąpieli słonecznych, ponieważ pamiętała o zastosowaniu kremu z filtrem SPF chroniącego przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zapomniała jednak o jednym istotnym szczególe - sprawdzeniu daty ważności kosmetyku.
W krótkim filmie zatytułowanym "Nie bądź głupi i sprawdzaj datę ważności swojego kremu przeciwsłonecznego" opowiedziała, co się wydarzyło. Wideo zawiera zdjęcia czoła młodej dziewczyny, na których widać, że skóra jest mocno poparzona. Jak wyjaśniła Vacala, rany goiły się przez około dwa-trzy tygodnie, a konieczna była również wizyta u lekarza.
- W dzieciństwie spędzałam mnóstwo czasu na łódce, a także dużo pływałam w basenie i nigdy nie miałam tak poważnego problemu z oparzeniami - dodała.
Vacala przyznaje, że obecnie nie opuszcza domu bez czapki z daszkiem, która dodatkowo chroni ją przed słońcem oprócz kremu z filtrem. Wielu komentujących również zgodziło się, że czapka chroni nie tylko twarz, ale też skórę głowy i jest świetnym rozwiązaniem, gdy słońce świeci zbyt mocno.
2. Każde oparzenie słoneczne zwiększa ryzyko nowotworu
Internauci byli zszokowani. Wielu przyznało, że stosuje kremy z filtrem, nie sprawdzając wcześniej daty ważności. Inni natomiast nie kryli, że oparzenia na czole dziewczyny wyglądają przerażająco. Vacala miała sporo szczęścia, ponieważ po kilku tygodniach na jej czole nie pozostały żadne blizny.
Jednak nie zabrakło głosów wskazujących, że skutki tego oparzenia mogą dziś nie być widoczne gołym okiem.
"Miałam kiedyś podobne oparzenie. Dziś mierzę się z rakiem skóry, choć wtedy nie użyłam kremu z filtrem w ogóle" - napisała jedna z użytkowniczek TikToka.
"Nie zobaczysz żadnych skutków tego oparzenia do czasu, gdy będziesz miała 30 czy niespełna 40 lat. Gwarantuję" - ostrzegła inna.
Każde poparzenie słoneczne zwiększa ryzyko raka skóry, w tym groźnego czerniaka. Ten typ nowotworu może rozwijać się w ukryciu nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego ochrona przed nadmiernymi dawkami promieniowania słonecznego jest kluczowa.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) podkreśla, że skuteczność kremów z filtrem maleje wraz z upływem czasu. Co więcej, produkt przeterminowany może uczulać lub powodować podrażnienia skóry.
Z kolei Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że aby uniknąć skutków nadmiernego opalania warto stosować kremy z filtrem UV, ale także nakładać nakrycia głowy i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce w godzinach między 10:00 a 14:00.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.