Nie zawierający kortyzolu lek na reumatoidalne zapalenie stawów leczy również na rzadką chorobę oczu

Dobrze znany lek na reumatoidalne zapalenie stawów zawierający aktywny czynnik adalimumab, lecznicze monoklonalne przeciwciało, jest również skuteczny w leczeniu niezakaźnego zapalenia naczyniówki oka, rzadkiej choroby oczu.

Odkrycie zostało dokonane przez międzynarodowy zespół badaczy, do którego zostały zaproszone doktor Talin Barisani-Asenbauer z Centrum Patofizjologii, Zakażeń i Immunologii oraz Laura Bassi z Centrum MedUni w Wiedniu. Wyniki badań nad VISUAL-I zostały opublikowane w czasopiśmie “New England Journal of Medicine”.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

"Byliśmy w stanie po raz pierwszy udowodnić, że niezakaźne zapalenie naczyniówki oka może być również leczone niezawierającym kortyzolu lekiem. Lek ten zdecydowanie poprawi stan pacjentów z zapaleniem naczyniówki, którzy tylko częściowo reagowali na leczenie kortykosteroidami, potrzebowali długotrwałej terapii kortykosteroidami lub którzy nie mogli skorzystać z takiego leczenia” - powiedziała Barisani-Asenbauer.

Lek biologiczny adalimumab był używany do leczenia chorób reumatycznych i był stosowany podskórnie co dwa tygodnie. Dla chorych brak sterydów oznacza mniej skutków ubocznych, więc lek może być stosowany przez dłuższy okres.

W Europie 5 na 10000 osób cierpi z powodu jakiejś formy zapalenia naczyniówki oka. Na niezakaźne zapalenie naczyniówki oka, które było obiektem badań, choruje ok. 40 proc. chorych na zapalenia naczyniówki.

Zapalenie naczyniówki oka jest to nazwa używana dla stanów zapalenia oka wewnętrznego, a konkretnie błony naczyniowej gałki oka, która składa się z tęczówki i ciała rzęskowego w przedniej części i naczyniówki w tylnej części.

Zapalenie może również dotyczyć innych części oka, takich jak siatkówka i płyn ciała szklistego. Od 70 do 90 proc. cierpiących na zapalenie jest w wieku między 20 a 60 lat i jest na półmetku okresu swojej aktywności zawodowej.

Pierwsze symptomy to wrażenie pływającego, zamglonego, niewyraźnego obrazu, zaburzenia widzenia i wrażliwość na światło. Potencjalną komplikacją zapalenia naczyniówki oka może być obrzęk plamki (nagromadzenie płynu w siatkówce oka), jaskra lub zaćma. Zapalenie naczyniówki oka może prowadzić nawet do utraty wzroku.

Jak dbać o oczy?

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest dobry wzrok, dbanie o niego powinno być częścią codziennych czynności. Bez względu na twój wiek, pielęgnacja oczu jest...

Pomimo postępu diagnostyki i leczenia, choroba ta nadal stanowi zagrożenie dla pacjentów, ponieważ ma różne i często niedające się ustalić przyczyny.

W przypadku podejrzewania zapalenia naczyniówki oka należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty, gdyż tylko specjalista może potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Odkładanie takiej decyzji prowadzi do pogorszenia widzenia, a nawet może doprowadzić do utraty widzenia.

Dotychczasowe leczenie zapaleń błony naczyniowej, mimo postępów medycyny i farmakologii, jest nadal trudne i nie zawsze przynosi satysfakcjonujące efekty. Głównym celem leczenia jest uzyskanie jak najlepszej ostrości wzroku. zapobieganie powikłaniom, a także – o ile to możliwe – leczenie przyczynowe.

Leczenie zapalenia błony naczyniowej dzieli się na zachowawcze (inaczej farmakologiczne – miejscowe i ogólne) oraz chirurgiczne, przy czym to ostatnie jest głównie leczeniem powikłań, takich jak zaćma czy odwarstwienie siatkówki.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie błony naczyniowej przedniego odcinka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 3 godziny temu

3

Pomocni lekarze

Artykuły Zapalenie błony naczyniowej przedniego odcinka
Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)

Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje przewlekłe zapalenie stawów, zmiany (...) na brak objawów. Zwykle...

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny (WIDEO)

Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny (WIDEO) Odtwórz wideo

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów tak naprawdę nie są jeszcze znane współczesnej medycynie. Można jedynie wskazywać na pewne momenty (...) objawach. Na temat przyczyn i czynników stymulujących...

Ortopedia i reumatologia

Reumatologia dziecięca (WIDEO)

Reumatologia dziecięca (WIDEO) Odtwórz wideo

Choroby stawów i mięśni kojarzą się większości z osobami starszymi, niestety zapadają na nie nawet niemowlaki. Utrudniają one poruszanie i zabawę (...) lekarze mogą dokładnie zdiagnozować chorobę lub sprawdzić jak przebiega...

Łzawienie - rola łez, niedrożność kanalika łzowego, nadmierne wydzielanie łez

Leczenie zapalenia spojówek (WIDEO)

Leczenie zapalenia spojówek (WIDEO) Odtwórz wideo

Zapalenie spojówek to bardzo często występująca choroba oczu, szczególnie u osób noszących szkła kontaktowe, bądź długo pracujących przy monitorach (...) jest zakażenie adenowirusami. Charakterystyczne objawy zapalenia...