Nie zawierający kortyzolu lek na reumatoidalne zapalenie stawów leczy również na rzadką chorobę oczu
Dobrze znany lek na reumatoidalne zapalenie stawów zawierający aktywny czynnik adalimumab, lecznicze monoklonalne przeciwciało, jest również skuteczny w leczeniu niezakaźnego zapalenia naczyniówki oka, rzadkiej choroby oczu.
Odkrycie zostało dokonane przez międzynarodowy zespół badaczy, do którego zostały zaproszone doktor Talin Barisani-Asenbauer z Centrum Patofizjologii, Zakażeń i Immunologii oraz Laura Bassi z Centrum MedUni w Wiedniu. Wyniki badań nad VISUAL-I zostały opublikowane w czasopiśmie “New England Journal of Medicine”.
"Byliśmy w stanie po raz pierwszy udowodnić, że niezakaźne zapalenie naczyniówki oka może być również leczone niezawierającym kortyzolu lekiem. Lek ten zdecydowanie poprawi stan pacjentów z zapaleniem naczyniówki, którzy tylko częściowo reagowali na leczenie kortykosteroidami, potrzebowali długotrwałej terapii kortykosteroidami lub którzy nie mogli skorzystać z takiego leczenia” - powiedziała Barisani-Asenbauer.
Lek biologiczny adalimumab był używany do leczenia chorób reumatycznych i był stosowany podskórnie co dwa tygodnie. Dla chorych brak sterydów oznacza mniej skutków ubocznych, więc lek może być stosowany przez dłuższy okres.
W Europie 5 na 10000 osób cierpi z powodu jakiejś formy zapalenia naczyniówki oka. Na niezakaźne zapalenie naczyniówki oka, które było obiektem badań, choruje ok. 40 proc. chorych na zapalenia naczyniówki.
Zapalenie naczyniówki oka jest to nazwa używana dla stanów zapalenia oka wewnętrznego, a konkretnie błony naczyniowej gałki oka, która składa się z tęczówki i ciała rzęskowego w przedniej części i naczyniówki w tylnej części.
Zapalenie może również dotyczyć innych części oka, takich jak siatkówka i płyn ciała szklistego. Od 70 do 90 proc. cierpiących na zapalenie jest w wieku między 20 a 60 lat i jest na półmetku okresu swojej aktywności zawodowej.
Pierwsze symptomy to wrażenie pływającego, zamglonego, niewyraźnego obrazu, zaburzenia widzenia i wrażliwość na światło. Potencjalną komplikacją zapalenia naczyniówki oka może być obrzęk plamki (nagromadzenie płynu w siatkówce oka), jaskra lub zaćma. Zapalenie naczyniówki oka może prowadzić nawet do utraty wzroku.
Pomimo postępu diagnostyki i leczenia, choroba ta nadal stanowi zagrożenie dla pacjentów, ponieważ ma różne i często niedające się ustalić przyczyny.
W przypadku podejrzewania zapalenia naczyniówki oka należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty, gdyż tylko specjalista może potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Odkładanie takiej decyzji prowadzi do pogorszenia widzenia, a nawet może doprowadzić do utraty widzenia.
Dotychczasowe leczenie zapaleń błony naczyniowej, mimo postępów medycyny i farmakologii, jest nadal trudne i nie zawsze przynosi satysfakcjonujące efekty. Głównym celem leczenia jest uzyskanie jak najlepszej ostrości wzroku. zapobieganie powikłaniom, a także – o ile to możliwe – leczenie przyczynowe.
Leczenie zapalenia błony naczyniowej dzieli się na zachowawcze (inaczej farmakologiczne – miejscowe i ogólne) oraz chirurgiczne, przy czym to ostatnie jest głównie leczeniem powikłań, takich jak zaćma czy odwarstwienie siatkówki.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.