Trwa ładowanie...

Niebezpieczne interakcje leków na nadciśnienie

Avatar placeholder
12.07.2014 05:17
Niebezpieczne interakcje leków na nadciśnienie
Niebezpieczne interakcje leków na nadciśnienie

Na łamach pisma „Canadian Medical Association Journal” pojawił się artykuł kanadyjskich naukowców, którzy ostrzegają, iż jednoczesne przyjmowanie pewnych dwóch rodzajów farmaceutyków w leczeniu nadciśnienia tętniczego wiąże się z ryzykiem niewydolności nerek, a nawet zgonu...

spis treści

1. Leczenie nadciśnienia tętniczego

Wiele osób starszych boryka się z problemem nadciśnienia tętniczego. W wielu przypadkach lekarze przepisują im terapię skojarzoną, na którą składają się dwa leki: jeden z inhibitorów enzymu konwertującego angiotensynę (ACEI) oraz bloker receptora angiontensyny (ARB). Często zdarza się, że leki te przepisywane są rutynowo u chorych bez potwierdzonych klinicznie wskazań. Naukowcy postanowili sprawdzić bezpieczeństwo tej formy terapii.

2. Skutki stosowania terapii skojarzonej

Uczeni z Uniwersytetu Alberty i Uniwersytetu Calgary przeprowadzili badanie, w którym udział wzięło 32 312 osób w wieku od 65 lat. Pacjenci ci przyjmowali inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACEI) lub blokery receptora angionetnsyny, bądź oba te leki naraz. Badanie wykazało, że łączenie obu tych grup leków w terapii prowadziło do zwiększenia ryzyka niewydolności nerek i w efekcie zgonu. Okazało się również, że większość pacjentów przyjmujących dwa leki przerywała leczenie po 3 miesiącach od rozpoczęcia. Powodem było znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze