Trwa ładowanie...

Nowa choroba psychiczna. WHO wpisało ją na listę (WIDEO)

Zobacz film: "Nowa choroba na oficjalnej liście WHO"

Nie od dziś wiadomo, że zbyt długie przesiadywanie przed komputerem lub telewizorem ma wiele negatywnych skutków – od zaburzeń rytmu dobowego, aż po upośledzenie funkcji seksualnych, depresję czy agresję.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że problem uzależnienia od gier jest na tyle poważny, że trzeba to zaburzenie wpisać na oficjalną listę chorób. Według Światowej Organizacji Zdrowia uzależnienie od gier jest chorobą. Nie od dziś wiadomo, że zbyt długie przesiadywanie przed komputerem lub telewizorem ma wiele negatywnych skutków - od zaburzeń rytmu dobowego, aż po upośledzenie funkcji seksualnych, depresję czy agresję.

W ostatnim tygodniu WHO oficjalnie uznało uzależnienie od gier komputerowych za chorobę i uwzględniło je w swojej biblii - Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób - opierając się na badaniach oraz opiniach ekspertów. Uzależnienie od gier komputerowych charakteryzuje się brakiem kontroli nad ilością czasu spędzanego na graniu.

Zaburza ono codzienne czynności chorego i uniemożliwia zwyczajne funkcjonowanie. Przesłania życie rodzinne, emocjonalne i zawodowe. Aby choroba mogła być zdiagnozowana, niepokojące objawy muszą występować przez ostatnich dwanaście miesięcy. Chorzy są nadpobudliwi, mają zaburzenia lękowe, zmiany nastroju, problemy z zasypianiem i koncentracją, a na brak możliwości zagrania w grę reagują agresją.

Z czasem na gry i akcesoria od gier wydają tak dużo, że mają problemy finansowe. Kluczowym elementem leczenia jest uświadomienie sobie problemu, z czym chorzy często mają kłopot. Niezbędne są wsparcie rodziny, psychoterapia, a niekiedy leczenie farmakologiczne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.