Wszczepienie soczewki Schariotha w Lublinie. Pierwsza taka operacja w Polsce

W lubelskiej kilinice okulistycznej po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono operację wszczepienia soczewki plamkowej Schariotha. Dzięki tej metodzie chorym na zaćmę znacznie poprawia się wzrok i jakość życia.

-To nowatorskie rozwiązanie dla pacjentów ze schorzeniami plamki żółtej, z problemami centralnego widzenia - tłumaczy prof. Robert Rejdak, kierownik Kiliniki Okulistyki Ogólnej UM Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wszczepiamy ją na stałe chorym, u których wcześniej wykonaliśmy operacje zaćmy - dodaje.

Inne metody są nieskuteczne

Profesor podkreśla, że metody, które do tej pory stosowano pozwalaly na usunięcie zaćmy i wszczepienie sztucznej soczewki, która dawała dobre rezultaty tylko u tych pacjentow, którzy mieli zdrową siatkówkę oka.

Natomiast jest coraz większa grupa osób, chorych na starcze zwyrodnienie plamki żółtej, na cukrzycę, u których wszczepienie innego rodzaju soczewek nie przynosiło dobrych efektów.

Chorzy nie rozpoznawali twarzy, nie potrafili wykonywać precyzyjnych czynności, problemem dla nich było wbicie kodu do telefonu. Dopiero dzięki soczewce plamkowej Schariotha (nazwa pochodzi od nazwiska prof. Gabora. Schariotha) znacznie poprawił im się wzrok.

Pacjent rozpoznaje rysy twarzy

Po zabiegu pacjent jest w stanie przeczytać tekst z odległości 15 cm, a nie 40 cm. Wyraźnie widzi rysy twarzy, może korzystać z telefonu, komputera, bez problemów używać karty do bankomatu.

Nie potrzebuje już lupy i nie musi korzystać z pomocy bliskich. Widzenie centralne zostaje mu przywrócone. A tym samym jakość życia znacznie się poprawia.

Powodzenie zabiegu zależy od stanu plamki żółtej i zaawansowania choroby. Dlatego pacjenci zanim zostaną skierowani na zabieg są wnikliwie badani.

  • Musimy sprawdzić czy zabieg się powiedzie i przyniesie zamierzony efekt - wyjaśnia prof. Rejdak. Na operacje kwalifikowane są osoby starsze, po 60 roku życia. Specjaliści jednak planują w przyszłości przeprowadzenie zabiegów także u młodszych pacjentów. Operacja nie jest obciążająca, pacjent szybko opuszcza szpital, nawet w tym samym dniu.

W lubelskiej klinice okulistycznej przeprowadzono do tej pory trzy operacje. Szpital przeznaczył na ten cel specjalny budżet. Koszt soczewki to ok. 3 tys. złotych. Klinika jest w stanie wykonać 30 tego typu operacji. - Liczymy na refundacje zabiegu przez NFZ. W tej chwili w kolejce czeka kilkadziesiąt osób – tłumaczy prof. Rejdak.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze (4)
~szaroczek
~szaroczek 9 miesięcy temu

A wy wstawiacie gdzieś datę napisania artykułu...? Znalazłem go, ale ni cholery, kiedy zrobiono ten wszczep, ani choćby kiedy napisano ten artykuł, miesiąc temu, czy 8 lat temu! Co za tandeciarze!!!

Odpowiedz
~...
~... ponad rok temu

@~MAKI EE: Większość z nas płaci głąbie , odprowadzając składki i coś im się za to należy.Gdybyśmy przez cały okres pracy nie karmili pasożyta ZUS-a to odłożylibyśmy na starość niezłe sumki dla prywatnych lekarzy. Ilu złodziei można karmić na raz ?

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...