Trwa ładowanie...

Nowy mutant COVID dotarł do Europy. "Arcturus jest bardziej zaraźliwy niż Kraken"

 Katarzyna Prus
13.04.2023 17:17
Nowy podwariant Omikronu atakuje oczy
Nowy podwariant Omikronu atakuje oczy (Getty Images)

Nowy superzaraźliwy podwariant Omikronu, tzw. Arcturus, napędza wzrost zachorowań w kolejnych krajach, a lekarze wskazują na dotkliwe objawy, które dotyczą oczu. - Mogą być mylone z alergiczną reakcją na pylenie roślin i bagatelizowane. Nie należy ich jednak lekceważyć, bo to może być COVID - ostrzega prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

spis treści

1. Nowy wariant jest już w Europie

Arcturus - nowy podwariant Omikronu XBB.1.16 - wywołuje wzrost zachorowań między innymi w Indiach, USA, Singapurze i Australii. Dotarł także do Europy.

W Indiach liczba przypadków wzrosła 13-krotnie w ciągu miesiąca. Szpitale są tam w stanie podwyższonej gotowości, a w niektórych miejscach przywracany jest obowiązek noszenia maseczek.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) monitoruje sytuację związaną z zakażeniami, które wywołuje Arcturus, i zapewnia, że na razie nie zauważono, by powodował on cięższy przebieg choroby.

Dr Maria Van Kerkhove z WHO zwróciła jednak uwagę na obecność dodatkowej mutacji w białku kolca, która wykazuje zwiększoną zakaźność. Dodała, że chociaż XBB.1.16 wykryto w różnych krajach, większość sekwencji pochodziła z Indii, gdzie zastąpił on inne warianty.

Nowy podwariant Omikrona może być bardziej zaraźliwy niż Kraken
Nowy podwariant Omikrona może być bardziej zaraźliwy niż Kraken (Getty Images)

- Nowy podwariant Omikrona XBB.1.16 jest już w Europie. Zakażenia zostały już potwierdzone między innymi w Wielkiej Brytanii i Niemczech, więc możemy się spodziewać, że za chwilę dotrze do Polski - mówi prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii.

- WHO wskazuje na poważne ryzyko, że następna fala będzie wywołana właśnie przez ten podwariant. Badania laboratoryjne wykazały, że jest on nawet bardziej zaraźliwy niż Kraken, który do tej pory był uznany za najbardziej zakaźny - dodaje.

2. "Ryzyko jest zawsze"

Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców sugeruje, że Arcturus może być 1,2 razy bardziej zaraźliwy niż Kraken. Nie ma jednak dowodów na to, że Arcturus ma większą zdolność unikania ochrony zapewnianej przez szczepionki lub wcześniejszą infekcję w porównaniu z poprzednim mutantem.

Czy jest ryzyko, że oprócz wysokiej zakaźności nowy podwariant może wywołać cięższy przebieg choroby?

- Takie ryzyko jest zawsze, zwłaszcza w przypadku osób szczególnie narażonych ze względu na obniżoną odporność, w tym seniorów czy osób obciążonych dodatkowymi chorobami - ostrzega prof. Zajkowska.

- Zwróćmy uwagę na zakażenia podwariantem Kraken. Mówiło się o nim, że jest łagodny, a choroba, którą wywołuje, przypomina niegroźną grypę. Tymczasem u niektórych pacjentów był w stanie wywołać bardzo poważne powikłania, na przykład zapalenie płuc - dodaje prof. Zajkowska.

3. Nowe objawy zakażenia

Lekarze wskazują na dominujące aktualnie objawy, które wywołuje Arcturus. Według dr. Vipina Vashishthy, pediatry z Indii, jest to m.in. zapalenie spojówek lub zaróżowione oczy.

Naukowcy z Truhlsen Eye Institute w Nebraska Medicine zauważyli też obecność wirusa w filmie łzowym oka, który mógł prowadzić do zapalenia spojówek. Wskazują, że objawy zapalenia spojówek obejmują łzawienie oczu, zaczerwienienie, obrzęk, ból lub podrażnienie, swędzenie.

Prof. Zajkowska ostrzega też przed takimi objawami. Według niej łzawienie, swędzenie czy zaczerwienienie oczu mogą być bardzo mylące.

- Doniesienia o dominacji tych objawów pochodzą na razie od lekarzy z Indii, nie wiemy, jak wirus będzie wpływał na populację europejską i czy na naszym kontynencie też będą one przeważać - zwraca uwagę prof. Zajkowska.

- Jeśli jednak tak będzie, obawiałabym się, że mogą być mylone z alergią i mogą być bagatelizowane. Mamy teraz sezon alergiczny, więc łzawiące i czerwone oczy można pomylić z reakcją na pylenie roślin. Nawet jeśli będą łagodne, nie należy ich więc lekceważyć, bo to może być COVID - ostrzega.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze