Trwa ładowanie...

Nowy nałóg Polaków. Po te leki sięgamy coraz chętniej

Avatar placeholder
08.06.2024 14:06
Nowe uzależnienie wśród Polaków. Problem nieustannie się pogłębia
Nowe uzależnienie wśród Polaków. Problem nieustannie się pogłębia (Getty Images)

W Polsce obserwuje się znaczący wzrost sprzedaży leków nasennych, co budzi niepokój wśród specjalistów medycznych. Zdaniem ekspertów nadużywanie takich środków może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i uzależnienia.

spis treści

1. Polacy nie mogą spać

Zaburzenia snu stanowią coraz częstszy problem, z którym pacjenci zgłaszają się do specjalistów. Według badań STADA Health Report 2022, aż 34 proc. Polaków wskazuje na pogorszenie jakości snu po pandemii. Rzadko są one izolowanymi przypadkami i często sygnalizują głębsze zaburzenia, takie jak depresja czy nerwice.

Specjaliści wskazują też na powiązania między zaburzeniami snu a rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak alzheimer czy choroba Parkinsona. Badania sugerują, że właściwy sen jest kluczowy dla zdrowia mózgu, ponieważ umożliwia on regenerację neuronalną i usuwanie toksyn.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z trudnością z zasypianiem?"

Eksperci alarmują, że pacjenci zamiast szukać przyczyny zaburzeń snu, często sięgają po leki nasenne, co jest uznawane za prostą, lecz ryzykowną metodę radzenia sobie z problemem. Takie podejście może prowadzić do uzależnienia, zwłaszcza gdy leki te są stosowane bez odpowiedniej kontroli medycznej.

2. Rosnący problem

Z danych Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia wynika, że w 2022 roku sprzedaż leków uspokajających i nasennych osiągnęła poziom 28,89 mln opakowań, co świadczy o ich szerokim rozpowszechnieniu w społeczeństwie. Problem jedynie się pogłębia.

Wielu pacjentów nadużywa leków nasennych, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku środków z grupy benzodiazepin oraz tzw. niebenzodiazepinowych leków nasennych, znanych jako "zetki". Leki te są zalecane jedynie do krótkotrwałego stosowania w sytuacjach kryzysowych.

Nadużywanie leków nasennych może prowadzić do poważnych zagrożeń zdrowotnych, takich jak zwiększone ryzyko wypadków, zaburzenia funkcji poznawczych, a nawet zwiększone ryzyko śmierci. Z tego względu kluczowe jest odpowiednie rozpoznanie przyczyn bezsenności i jej naturalne leczenie, zamiast automatycznego sięgania po środki farmakologiczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze