Grzybica - o co zapytać dermatologa?
Grzybica to niebezpieczna i bardzo nieestetyczna choroba zakaźna wywołana przez chorobotwórcze grzyby. Ta wredna i podstępna dolegliwość atakuje słabszych, czyli osoby o osłabionym systemie odpornościowym. Dlatego jeśli przytrafiła ci się terapia antybiotykowa lub chorujesz na cukrzycę, warto pójść do lekarza, który odpowie na wszystkie pytania dotyczące grzybicy. O co zapytać dermatologa?
1. Objawy grzybicy
Przede wszystkim warto się dowiedzieć, jakie są objawy grzybicy, by móc jak najszybciej zareagować. Pęknięcia, łuszczenie się naskórka, stany zapalne skóry, swędzenie, pieczenie, ból – o takich symptomach grzybicy lekarz na pewno cię poinformuje. Specjalista powinien cię również ostrzec, że grzybica może pozostawiać blizny, a w najgorszym wypadku może doprowadzić do martwicy.
2. Czy grzybicą można się zarazić?
To właśnie pytanie, które dermatolodzy słyszą bardzo często. Odpowiedź brzmi: tak. Grzyby lubią ciepło, wilgoć i uszkodzony naskórek, dlatego do zakażenia dochodzi często w publicznych basenach, saunach, prysznicach, przebieralniach czy salach sportowych. Grzybicą można się też zarazić bezpośrednio od innej osoby, tak przenosi się grzybica pochwy i penisa.
3. Leczenie grzybicy
Lekarz może zaproponować różne sposoby leczenia grzybicy. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. W łagodnych wypadkach wystarczą środki przeciwgrzybiczne dostępne w aptekach bez recepty. Maści i kremy na grzybicę załatwią sprawę, choć oczywiście nie nastąpi to z dnia na dzień. Leczenie grzybicy jest zwykle długotrwałe.
W przypadku kiedy grzybica jest zaawansowana potrzebne jest kuracja znacznie mocniejszymi lekami na grzybicę. Takie może przepisać tylko lekarz. W razie potrzeby zaleca on połączenie leczenia miejscowego ze środkami doustnymi.
4. Zapobieganie grzybicy
Tylko lekarz może w dokładny i kompetentny sposób poinformować jaką profilaktykę stosować, by grzybica nie powróciła, ale także jak postępować, by nie zarazić nią zarówno członków rodziny, jak i przypadkowych osób. Dermatolog powie na pewno, że używanie tych samych ręczników, myjek, gąbek, środków czystości jest surowo zabronione. Należy też dokładnie wycierać ciało po kąpieli. Ubrania i ręczniki trzeba prać często i w wysokiej temperaturze, bo tylko tak można się pozbyć grzybów. Grzybica uwielbia też osoby, które bardzo się pocą, dlatego konieczne jest zakładanie przewiewnych, bawełnianych ubrań, które ograniczą tę reakcję.
Grzybica jest powszechną chorobą, którą bardzo często trudno jest wyleczyć. Z tego względu tak ważna jest profilaktyka, której najważniejszym elementem jest dbanie o higienę osobistą. Używanie tylko własnych przedmiotów użytku osobistego powinno być zasadą każdego z nas.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.