O czym świadczy nieprzyjemny posmak w ustach?

Nieprzyjemny posmak w ustach nie zawsze jest związany z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Często właśnie w taki sposób organizm sygnalizuje nam, że coś jest nie tak. Poznaj przyczyny powstawania dziwnego smaku i sprawdź, które z nich świadczą o rozwijającej się chorobie.

Próby diagnozy powinniśmy na samym początku poszukać u dentysty, ponieważ nieprzyjemny posmak może być związany z psującym się zębem. Jeżeli jednak badania kontrolne nic nie wykażą, szukaniem przyczyny zajmie się lekarz rodzinny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Metaliczny smak

Metaliczny smak jest jednym z pierwszych objawów ciąży, które odczuwają przyszłe mamy. Pojawia się już w pierwszych tygodniach życia płodu, jednak z czasem samoistnie mija. Niektóre kobiety czują go także w ostatnim trymestrze – często towarzyszy zgadze.

Przyszłe matki metaliczny posmak odczuwają także podczas stosowania suplementów mineralno-witaminowych w formie tabletek powlekanych. Można tego uniknąć, np. poprzez zamianę środka na preparat bez osłony.

Nie występuje on jednak tylko u przyszłych mam. Odczuwanie go może oznaczać także zatrucie się chromem. W ostatnich latach dochodzi do niego częściej, ponieważ pierwiastek ten znajduje się w wielu środkach odchudzających. Osoby na diecie, nie przestrzegając limitu dawkowania, narażają się na zapalenie żołądka, jelit, uszkodzenia nerek czy też problemy skórne.

Metal czują także osoby, które mają problem z wchłanialnością potasu czy też walczą z drożdżakami w jamie ustnej.

Słodki smak

Odczuwanie słodkiego smaku w jamie ustnej może być spowodowane przewlekłym zapaleniem migdałków czy też innymi bakteriami, które obejmują drogi oddechowe. Jego przyczyną mogą być także chore zatoki.

Kwaśny smak

Najczęściej występującym w ustach jest smak kwaśny spowodowany stanami zapalnymi żołądka oraz dwunastnicy. Łączy się on z bólami brzucha i odbijaniem. Za kwaśność odpowiadać może również zgaga, jednak w tym wypadku jest to bardziej gorzki smak. Towarzyszy jej ból odczuwalny w okolicach serca - często mylony z problemami natury kardiologicznej.

Słono-kwaśny smak

Odczuwanie słono-kwaśnego posmaku w ustach może świadczyć natomiast o problemach z nerkami, np. mocznicą. Innym objawem tej choroby jest zmiana zapachu całego ciała – przypomina wówczas woń drażniącego moczu. Osoba cierpiąca na mocznicę jest pobudzona, występują u niej wymioty, nudności oraz zaburzenia rytmu serca.

Smak goryczy

Gorzki smak odczuwany w ustach może być skutkiem spożywania nadmiernej ilości cukru, białego ryżu, tłustych potraw czy mocnej kawy i herbaty. Nie jest to niebezpieczny dla zdrowia symptom, jednak prowokuje on wiele osób do zmiany swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Gorycz czujemy także po zjedzeniu grillowanych i tłustych mięs. W ten sposób organizm wskazuje, że nie może poradzić sobie z przetworzeniem danych składników. Uczucie nieprzyjemnego smaku mija, gdy pozbędzie się on wszystkich zbędnych produktów przemiany materii.

Smak gorzki

Za gorzki smak w ustach najczęściej odpowiadają problemy z pęcherzykiem żółciowym oraz kamicą, dlatego nie powinniśmy go ignorować. Odczuwanie tego rodzaju posmaku powinno nas skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

Zapach acetonu i zgniłych owoców

Charakterystyczny posmak w ustach może być także związany z cukrzycą. Oddech diabetyka przypominający zapach zgniłych owoców oraz acetonu może oznaczać niedocukrzenie.

Komentarze (1)

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...