Trwa ładowanie...

O czym świadczy nieprzyjemny posmak w ustach?

Nieprzyjemny posmak w ustach nie zawsze jest związany z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Często właśnie w taki sposób organizm sygnalizuje nam, że coś jest nie tak. Poznaj przyczyny powstawania dziwnego smaku i sprawdź, które z nich świadczą o rozwijającej się chorobie.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Próby diagnozy powinniśmy na samym początku poszukać u dentysty, ponieważ nieprzyjemny posmak może być związany z psującym się zębem. Jeżeli jednak badania kontrolne nic nie wykażą, szukaniem przyczyny zajmie się lekarz rodzinny.

1. Metaliczny smak

Metaliczny smak jest jednym z pierwszych objawów ciąży, które odczuwają przyszłe mamy. Pojawia się już w pierwszych tygodniach życia płodu, jednak z czasem samoistnie mija. Niektóre kobiety czują go także w ostatnim trymestrze – często towarzyszy zgadze.

Przyszłe matki metaliczny posmak odczuwają także podczas stosowania suplementów mineralno-witaminowych w formie tabletek powlekanych. Można tego uniknąć, np. poprzez zamianę środka na preparat bez osłony.

Nie występuje on jednak tylko u przyszłych mam. Odczuwanie go może oznaczać także zatrucie się chromem. W ostatnich latach dochodzi do niego częściej, ponieważ pierwiastek ten znajduje się w wielu środkach odchudzających. Osoby na diecie, nie przestrzegając limitu dawkowania, narażają się na zapalenie żołądka, jelit, uszkodzenia nerek czy też problemy skórne.

Metal czują także osoby, które mają problem z wchłanialnością potasu czy też walczą z drożdżakami w jamie ustnej.

Nieprzyjemny posmak w ustach może mieć różne przyczyny
Nieprzyjemny posmak w ustach może mieć różne przyczyny (123rf)

2. Słodki smak

Odczuwanie słodkiego smaku w jamie ustnej może być spowodowane przewlekłym zapaleniem migdałków czy też innymi bakteriami, które obejmują drogi oddechowe. Jego przyczyną mogą być także chore zatoki.

3. Kwaśny smak

Najczęściej występującym w ustach jest smak kwaśny spowodowany stanami zapalnymi żołądka oraz dwunastnicy. Łączy się on z bólami brzucha i odbijaniem. Za kwaśność odpowiadać może również zgaga, jednak w tym wypadku jest to bardziej gorzki smak. Towarzyszy jej ból odczuwalny w okolicach serca - często mylony z problemami natury kardiologicznej.

4. Słono-kwaśny smak

Odczuwanie słono-kwaśnego posmaku w ustach może świadczyć natomiast o problemach z nerkami, np. mocznicą. Innym objawem tej choroby jest zmiana zapachu całego ciała – przypomina wówczas woń drażniącego moczu. Osoba cierpiąca na mocznicę jest pobudzona, występują u niej wymioty, nudności oraz zaburzenia rytmu serca.

5. Smak goryczy

Gorzki smak odczuwany w ustach może być skutkiem spożywania nadmiernej ilości cukru, białego ryżu, tłustych potraw czy mocnej kawy i herbaty. Nie jest to niebezpieczny dla zdrowia symptom, jednak prowokuje on wiele osób do zmiany swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Gorycz czujemy także po zjedzeniu grillowanych i tłustych mięs. W ten sposób organizm wskazuje, że nie może poradzić sobie z przetworzeniem danych składników. Uczucie nieprzyjemnego smaku mija, gdy pozbędzie się on wszystkich zbędnych produktów przemiany materii.

6. Smak gorzki

Za gorzki smak w ustach najczęściej odpowiadają problemy z pęcherzykiem żółciowym oraz kamicą, dlatego nie powinniśmy go ignorować. Odczuwanie tego rodzaju posmaku powinno nas skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

7. Zapach acetonu i zgniłych owoców

Charakterystyczny posmak w ustach może być także związany z cukrzycą. Oddech diabetyka przypominający zapach zgniłych owoców oraz acetonu może oznaczać niedocukrzenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.