Trwa ładowanie...

Obalamy mity na temat grzybicy - przykrej dolegliwości skóry

Grzybica to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Dyskomfort wywołany uciążliwym swędzeniem i pieczeniem skóry, któremu towarzyszą nieestetyczne zmiany, utrudnia nam normalne funkcjonowanie. Wokół tego schorzenia przez lata pojawiło się sporo mitów, przez co nie zawsze podejmujemy odpowiednie kroki, by zażegnać dolegliwości. Nadeszła zatem pora, aby ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tej choroby.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Leczenie grzybicy wymaga stosowania antybiotyku

MIT! To często powtarzane stwierdzenie całkowicie mija się z prawdą. Kuracja opiera się przede wszystkim na stosowaniu leków miejscowych o działaniu przeciwgrzybiczym. Miejscowo aplikowane mogą być preparaty zawierające takie substancje, jak klotrymazol czy cyklopiroks. Jeżeli natomiast metoda ta nie przyniesie zadowalających rezultatów, zaleca się skorzystanie z pomocy dermatologa, który może wdrożyć leczenie środkami doustnymi. Zażywanie antybiotyków mogłoby przynieść efekt odwrotny od zamierzonego – preparaty te negatywnie wpływają na system odpornościowy naszego organizmu, co sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych mikrobów.

Przeczytaj także

2. Grzybica stóp zawsze jest wynikiem niedostatecznej higieny

MIT! Chociaż zaniedbania pielęgnacyjne mogą przyczynić się do powstania infekcji, grzybica stóp równie dobrze może dotknąć osoby skrupulatnie przestrzegające zasad higieny. Istnieje wiele czynników sprzyjających jej rozwojowi – możesz się z nimi zapoznać na stronie grzybicaskóry.com.pl. Do zarażenia może dojść na siłowni, w klubie fitness czy hotelu, kiedy w żaden sposób nie chronimy skóry stóp. Ryzyko zainfekowania wzrasta, gdy nosimy nieprzewiewne, wykonane ze sztucznych tworzyw obuwie i skarpetki. Stwarzamy w ten sposób idealne warunki do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów, które uwielbiają wilgoć i ciepło.

3. Grzybica – niezależnie od swej postaci – powinna być zawsze leczona doustnie

MIT! O tym, jaka metoda leczenia grzybicy jest najlepsza decyduje wiek pacjenta i stopień nasilenia widocznych zmian skórnych. Nie bez znaczenia są też ewentualne choroby współistniejące czy zażywane leki. W wielu przypadkach całkowicie wystarczające jest stosowanie preparatów aplikowanych miejscowo. Popularnością cieszą się dostępne w formie kremu lub płynu leki zawierające cyklopiroks z olaminą. Działają one nie tylko przeciwgrzybiczo, doprowadzając do niszczenia komórek chorobotwórczych grzybów i drożdżaków, ale dodatkowo wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ich ogromną zaletą jest uniwersalność – mogą być stosowane na skórę stóp, pachwin, podudzi i innych partii ciała, na których pojawiają się niepokojące zmiany.

4. Łupież pstry to choroba, którą można się zarazić

MIT! Za powstanie łupieżu pstrego są odpowiedzialne drożdżopodobne grzyby o nazwie Malassezia furfur. Występują one naturalnie we florze fizjologicznej każdego z nas, dlatego też przekonanie, że można się nimi zarazić, jest po prostu błędne. Mikroby te stają się dla nas niebezpieczne dopiero, gdy dochodzi do ich nadmiernego namnożenia – na naszym ciele pojawiają się wówczas żółto-brązowe, dobrze odgraniczone plamy, umiejscowione najczęściej na skórze tułowia, karku i na owłosionej skórze głowy. Mogą się one zlewać, zajmując dość duże powierzchnie, czemu czasem towarzyszy swędzenie.

Świadomość charakteru oraz czynników sprzyjających powstawaniu grzybicy skóry jest niezwykle ważna, gdyż pozwala uniknąć podstawowych błędów, przez które kuracja może zakończyć się niepowodzeniem. Dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów leczniczych i zmianie prowadzonego trybu życia ten dość wstydliwy problem możemy zażegnać raz na zawsze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza