Objaw pojawia się nagle. Umieralność sięga 30 proc.
Choroby płuc mogą objawiać się w sposób niecharakterystyczny, co często prowadzi do mylenia ich z błahymi dolegliwościami, takimi jak przeziębienie czy zwykłe zmęczenie. Warto jednak podkreślić, że lekceważenie niektórych symptomów może skutkować poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią pacjenta. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na pewne dolegliwości, które mogą wskazywać na problemy z płucami.
1. Nie bagatelizuj nieustępującego kaszlu
Jednym z takich objawów, który często jest ignorowany, jest chrypka. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach może ona wskazywać na rozwój raka krtani. Jeżeli chrypka nie ustępuje samoistnie i utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, powinniśmy skonsultować się z laryngologiem. Szczególnie, jeżeli towarzyszy jej przewlekły kaszel.
- Kaszel jest zazwyczaj kojarzony z przeziębieniem. Jeśli jednak utrzymuje się przez kilka tygodni lub miesięcy, może być oznaką przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, czasem astmy, a także gruźlicy. Jeżeli do tego dochodzi krwioplucie, spadek masy ciała i duszność, to możemy mieć do czynienia z rakiem płuc. Dlatego nie wolno go lekceważyć - podkreśla dr Tomasz Karauda z Kliniki Pulmonologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
Innymi objawami, które mogą wskazywać na problemy z płucami, są obniżona odporność na wysiłek i duszności pojawiające się przy pokonywaniu niewielkiego dystansu pieszo. Mogą one świadczyć o POChP, niewydolności serca lub nowotworze.
2. Nietypowe objawy raka płuca
Nietypowym objawem choroby płuc może być również przewlekłe zmęczenie, które nie ustępuje mimo odpowiedniej ilości odpoczynku. Co więcej, nawet boląca, sina i opuchnięta łydka może ostrzegać przed rozwojem poważnych dolegliwości ze strony układu oddechowego.
Tego rodzaju problemy zdrowotne są jednym z objawów zakrzepicy żył głębokich. Skrzepliny obecne w naczyniach dolnych mogą w dowolnym momencie się oderwać i przemieścić się do płuc. W rezultacie dochodzi do zablokowania tętnicy, co może doprowadzić do nagłej śmierci. Dlatego problemów z łydkami nie wolno lekceważyć, szczególnie gdy towarzyszą im duszności i bóle w klatce piersiowej.
- 30 proc. pacjentów z zatorem płucnym umiera, bo nie otrzymali pomocy na czas- alarmuje dr Tomasz Karauda dla serwisu WP abcZdrowie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.