Trwa ładowanie...

Objawy białaczki - objawy białaczki limfatycznej, inne typy białaczek

Krew jest żywą tkanka, docierającą do każdego zakątka ludzkiego ciała. Jedną z jej najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób jest białaczka. Sprawdź jakie są najczęstsze objawy białaczki.

Zobacz film: "Białaczka"

spis treści

1. Co to jest białaczka

Białaczka to rodzaj złośliwej choroby nowotworowej, która występuje w ukłądzie krwionośnym. Nazywana jest także rakiem krwi. Patologiczny wzrost niektórych białych krwinek skutkuje stanem zagrożenia życia. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje przewlekłych białaczek: przewlekłą białaczkę limfocytową oraz przewlekłą białaczkę szpikową. Obie choroby różnią się od siebie pod względem objawów. U chorych na białaczkę często występują powiększenia: śledziony, wątroby. migdalków i węzłów chłonnych, zwłaszcza w okolicy szyi, pachy lub pachwiny, powiększenie śledziony,

Często występują również objawy wynikające z powikłań białaczki w postaci zakażeń różnych narządów (najczęściej dróg oddechowych i moczowych). W morfologii krwi obwodowej występuje zwiększona liczba białych ciałek krwi, czyli leukocytoza – a właściwie zwiększenie liczby części białych ciałek krwi – tzw. limfocytów, czyli limfocytoza.

Często pojawia się również niedokrwistość (czyli zmniejszenie liczby czerwonych ciałek krwi) oraz małopłytkowość (czyli zmniejszenie liczby płytek krwi). Objawy te zwykle występują w bardziej zaawansowanych postaciach, gdy dochodzi do wyparcia linii, z których powstają krwinki w szpiku przez komórki nowotworowe.

2. Jakie są objawy białaczki limfocytowej

Objawy, które występują w przewlekłej białaczce limfocytowej są niejednoznaczne, a choroba zwykle rozwija się podstępnie. Mogą pojawić się objawy ogólne:

 • niezamierzony spadek masy ciała (o 10 proc. w ciągu pół roku);
 • leukocytoza w morfologii krwi;
 • gorączka, która nie ma związku z infekcją;
 • nadmierna potliwość w nocy;
 • osłabienie, męczliwość, znacznie utrudniająca codzienne funkcjonowanie;
 • spadek wydolności fizycznej
 • uczucie pełności w jamie brzusznej, spowodowane powiększeniem śledziony.

Białaczka przewlekła charakteryzuje się, jak wskazuje jej nazwa, przewlekłym przebiegiem, trwającym wiele miesięcy lub lat. Występuje w grupie wiekowej 50+. Istnieje wiele rodzajów białaczek przewlekłych, najprostszy podział to białaczka limfatyczna i szpikowa. Wśród tych głównych typów jest wiele podtypów charakteryzujących się różnym przebiegiem i wymagających innego leczenia. Objawy białaczki przewlekłej nie są charakterystyczne, często jest wykrywana przypadkowo badaniem morfologicznym krwi obwodowej. Czasem pacjenci skarżą się na osłabienie, utratę wagi, powiększenie węzłów chłonnych, stany podgorączkowe, poty nocne, skłonność do krwawień.

Rodzaje i leczenie białaczki
Rodzaje i leczenie białaczki

Białaczka to rodzaj choroby układu krwionośnego, która polega na zmianie ilości leukocytów we krwi, szpiku...

zobacz galerię

3. Jakie są typowe objawy białaczek przewlekłych

W niektórych typach przewlekłych białaczek objawy nieco się od siebie różnią. Przykładowo w białaczce włochatokomórkowej do powiększenia śledziony dochodzi u prawie wszystkich chorych. Podobnie w białaczce prolimfocytowej, gdzie dodatkowo bardzo często dochodzi do bardzo znacznego podniesienia liczby białych ciałek krwi. Często dochodzi także do powstania anemii i małopłytkowości z towarzyszącymi objawami.

W białaczce z dużych ziarnistych limfocytów jednymi z pierwszych objawów są nawracające infekcje związane z upośledzeniem odporności. Najczęściej mają podłoże bakteryjne i dotyczą zatok przynosowych oraz układu oddechowego. Chorobie u 20 proc. pacjentów współtowarzyszy reumatoidalne zapalenie stawów.

W przewlekłej białaczce szpikowej również pojawiające się objawy mogą być niecharakterystyczne. Może pojawiać się zmęczenie, spadek masy ciała, uczucie pełności w jamie brzusznej i bóle w lewym podżebrzu (w wyniku powiększenia śledziony), spadek wydolności fizycznej.

Objawy są zwykle związane z występowaniem znacznej leukocytozy (zbyt wysoki poziom białych ciałek krwi) i mogą to być objawy leukostazy, to znaczy zaburzenia przepływu krwi w najmniejszych naczyniach związane z dużą ilością leukocytów. Do objawów tych należą:

 • zaburzenia czynności układu nerwowego – na przykład zaburzenia świadomości, omdlenia;
 • zaburzenia widzenia;
 • bóle głowy;
 • duszność;
 • priapizm (bolesny wzwód prącia).

W przewlekłej białaczce szpikowej objawy są w znacznym stopniu uzależnione od fazy, w której znajduje się chory. W fazie początkowej, tzw. przewlekłej, są zwykle mało nasilone, często przebieg jest zupełnie bezobjawowy, a choroba rozpoznawana jest przypadkowo w badaniach laboratoryjnych. W fazie akceleracji objawy choroby narastają, wzrasta liczba białych ciałek krwi, nasila się niedokrwistość i spada także poziom płytek krwi. Narasta także powiększenie śledziony. Mogą wystąpić gorączki. W fazie blastycznej nasilają się objawy związane z uszkodzeniem szpiku – czyli objawy braku czerwonych ciałek krwi (objawy niedokrwistości) - bladość skóry, łatwa męczliwość, duszność; oraz niedobór płytek krwi, który jest powodem łatwego powstawania siniaków oraz krwawień.

Niekorzystnym czynnikiem rokowniczym jest pojawienie się gorączki, znaczne powiększenie węzłów chłonnych oraz zmian skórnych

Następny artykuł: Objawy ostrej białaczki szpikowej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.