Objawy pojawiają się nawet miesiąc wcześniej. Zapowiadają zawał serca
Zawał serca, mimo że często zaskakuje, z reguły jest poprzedzony szeregiem ostrzeżeń. Rozumienie oraz identyfikowanie tych sygnałów ostrzegawczych, ma kluczowe znaczenie dla zachowania życia. Nie prześpij tych sygnałów, gdy się objawią.
1. Wskazówki heraldyczne o zbliżającym się ataku serca
Zawał serca to sytuacja, kiedy dostarczanie krwi do serca jest zakłócone, co skutkuje niedostatecznym ukrwieniem. To z kolei prowadzi do martwicy tkanki mięśniowej serca, co nierzadko kończy się śmiercią. W Polsce, dane są alarmujące - corocznie zawał serca dotyka średnio 100 tysięcy osób, z czego, niestety, do 15 tysięcy umiera.
Symptomy ataków serca różnią się i mogą obejmować: ból za mostkiem, kaszel, intensywne zawroty głowy, trudności w oddychaniu, ból brzucha, wymioty, niespodziewany ból mięśni, utratę mocy w kończynach górnych, zasłabnięcia lub utratę świadomości, palpitacje serca * osłabienie pojawiające się bez wyraźnej przyczyny.
Należy jednak podkreślić, że u kobiet symptomy ataku serca mogą się różnić. Spowodowane jest to tym, że u mężczyzn blaszki miażdżycowe kumulują się w tętnicach dużych serca, podczas gdy u kobiet, w tętnicach mniejszych. Jednym z tych objawów mogą być problemy ze snem, które mogą współistnieć z poczuciem lęku oraz wyczerpaniem, przy czym mogą się one pojawić nawet miesiąc przed wystąpieniem ataku i dotyczą aż 48 proc. pacjentek.
Ponadto, 71 proc. pań doznaje nietypowego zmęczenia, które sprawia trudności w wykonywaniu codziennych, nawet prostych czynności. Kilka tygodni przed atakiem, mogą wystąpić problemy z oddychaniem, niestrawność, uczucie niepokoju, kłopoty z widzeniem, apatia, osłabienie kończyn, zaburzenia pamięci, mrowienie w dłoniach oraz w ramionach, zgaga, uczucie ciepła czy znaczący brak apetytu. Tych symptomów nie należy lekceważyć.
Specjaliści zwracają uwagę również na tzw. cichy atak serca, który może nie wywoływać charakterystycznych objawów albo w ogóle nie mieć symptomów. Wykazuje się, że nawet 50-60 proc. pacjentów moze nie odczuwać typowych znaków. Czy przeszliśmy przez atak, może uwierzytelnić rezonans magnetyczny serca, ponieważ każdy atak - nawet cichy - tworzy bliznę na sercu. W trakcie rezonansu pacjent przyjmuje środek kontrastowy, który lokalizuje się w miejscu powstałej blizny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.