Trwa ładowanie...

Odmładza mózg o 6 lat. Eksperci potwierdzają

Avatar placeholder
06.07.2023 11:26
Odmładza mózg o 6 lat. Eksperci potwierdzają
Odmładza mózg o 6 lat. Eksperci potwierdzają (Getty Images)

Drzemka w ciągu dnia nie powinna kojarzyć nam się z lenistwem ani z chorobą. To nie tylko rewelacyjny sposób na poprawę samopoczucia, ale również — jak wykazały najnowsze badania — doskonały patent na opóźnienie starzenia się mózgu.

spis treści

1. Wpływ drzemki na zdrowie mózgu

Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z University College London rzucają światło na związek między drzemkami w ciągu dnia a zdrowiem mózgu.

W badaniu uczestniczyło 35 tysięcy Brytyjczyków w wieku od 40 do 69 lat, którzy zostali podzieleni na dwie grupy: "drzemających i "niedrzemających". Naukowcy zastosowali technikę randomizacji Mendela i przyjrzeli się 97 fragmentom DNA, by ustalić, czy istnieje jakikolwiek związek między drzemkami a zdrowiem mózgu.

Naukowa analiza wykazała, że objętość mózgów osób regularnie praktykujących drzemki była większa o 15 cm sześciennych od tych, które w ciągu dnia nie drzemały w ogóle. Co więcej, badania wskazały również, że regularne drzemki opóźniają proces starzenia się mózgu o trzy do nawet sześciu lat.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Współautorka badania, dr Victoria Garfield, podkreśla, że takie wyniki są obiecujące, mogą pomóc w zmniejszeniu negatywnego stygmatyzowania drzemek w ciągu dnia, a przy tym dla wielu osób są zdecydowanie łatwiejsze do wprowadzenia niż nawyk codziennych ćwiczeń.

Krótka drzemka w ciągu dnia korzystnie wpływa na nasz mózg
Krótka drzemka w ciągu dnia korzystnie wpływa na nasz mózg (Pixabay)

Wiemy już, że regularny i długi sen o dobrej jakości może wpływać na zapobieganie chorobom neurodegeneracyjnym, ale nie wiadomo, czy krótkie drzemki w ciągu dnia również i w tym mogą pomóc. Zdaniem dr Victorii Garfield wyniki opisanego wyżej badania skłaniają do kontynuacji badań nad wpływem snu w ciągu dnia na zdrowie mózgu, zatem może i tego się w przyszłości dowiemy.

2. Drzemka w ciągu dnia – dobre i złe strony

Silna senność w ciągu dnia może być spowodowana zespołem bezdechów sennych, hipersomnią oraz brakiem higieny snu. Jeśli jednak o określonej porze dnia pojawia się w nas chwilowa potrzeba regeneracji, warto ją zrealizować, pamiętając przy tym, że najlepsze krótkoterminowe korzyści poznawcze zapewniają drzemki trwające od 15 do 30 minut.

Tego typu dzienny odpoczynek poprawia koncentrację, czas reakcji oraz gotowość do rozwiązywania złożonych problemów. Zbyt długi sen w ciągu dnia prowadzi z kolei do trudności z wieczornym zaśnięciem i pogorszeniem jakości nocnego snu, a także zwiększa ryzyko nadciśnienia i cukrzycy.

Warto więc przed drzemką nastawić budzik, a na jego dźwięk zmusić się do wstania. W przeciwnym razie ze zdrowotnych korzyści niewiele pozostanie, a my będziemy pluć sobie w brodę, że znowu zmarnowaliśmy pół dnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze