Trwa ładowanie...

Odra na Ukrainie. Polacy się boją, a Ukraińcy?

Avatar placeholder
07.11.2018 14:03
W tym roku na odrę na Ukrainie zachorowało już ponad 36 tys. osób, 15 z nich zmarło
W tym roku na odrę na Ukrainie zachorowało już ponad 36 tys. osób, 15 z nich zmarło (https://phc.org.ua/)

Polacy drżą ze strachu przed epidemią odry, która, zdaniem wielu, nadciąga ze wschodu. Na Ukrainie zachorowało już ponad 36 tys. osób. To najwyższa liczba wśród wszystkich państw Europy.

1. Zachorowania na odrę na Ukrainie

Zgodnie z danymi podawanymi przez Centrum Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia na Ukrainie, zachorowania na odrę stwierdzono na chwilę obecną u 36 455 pacjentów. Wśród chorych jest 22 344 dzieci oraz 14 111 dorosłych.

Mówi się, że jeśli tempo wzrostu zachorowań utrzyma się do końca roku, być może rok 2018 będzie rekordowy pod względem ilości zachorowań na odrę. Dotychczas najwięcej zachorowań na Ukrainie było w 2006 roku. Wówczas liczba zarażonych sięgnęła 42 724 osób. W ostatnich dniach obserwuje się jednak kilkuprocentowy spadek zachorowań w skali kolejnych tygodni.

Wskutek tej choroby w roku 2018 dotychczas zmarło 15 osób na Ukrainie, w tym 11 dzieci.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Centrum Zdrowia Publicznego na Ukrainie informuje, że najwięcej zachorowań jest w obwodzie lwowskim (7364 chorych, w tym 5200 dzieci), obwodzie iwanofrankowskim (ogółem 3612 osób, w tym 2641 dzieci), obwodzie zakarpackim (łącznie 3459 osób, 672 osób dorosłych i 2787 dzieci), obwodzie odeskim (w sumie 2550 osób: 1274 dorosłych i 1276 dzieci), w obwodzie kijowskim (ogółem 2408, w tym 917 dzieci) i tarnopolskim (łącznie 2 120 osób, 773 osób dorosłych i 1347 dzieci).

Wśród dzieci największy odsetek zachorowań jest w grupie wiekowej 5-9 lat. Duża część z tych dzieci nie była szczepiona w ogóle, ale również są wśród nich takie, które nie przyjęły jeszcze drugiej dawki szczepień. Po jednej dawce nie uzyskały natomiast odpowiedniej odporności.

Zobacz też: Czy osoba zaszczepiona może zachorować na odrę? Sprawdzamy

Ministerstwo Zdrowia na Ukrainie na bieżąco monitoruje liczbę zachorowań
Ministerstwo Zdrowia na Ukrainie na bieżąco monitoruje liczbę zachorowań (https://phc.org.ua/)

2. Odmowa szczepień na odrę

Mapa regionów o największej zachorowalności jest tożsama z mapą obrazującą najmniejszą wyszczepialność.

Ministerstwo Zdrowia na Ukrainie współpracuje z WHO i UNICEF w kwestii zatrzymania liczby zachorowań. Obecnie UNICEF dostarczył 1 listopada br. 602 193 dawek szczepionki na odrę, świnkę i różyczkę.

- Przychodnie dysponują szczepionkami. Nie ma z nimi żadnego problemu. Jeśli ktoś chce, w każdej chwili może przyjść z dziećmi i je zaszczepić, czy przyjść i sam się zaszczepić – wyjaśnia Jurij Banachewycz z Narodowej Agencji Informacyjnej Ukrainy – Ukrinform.

Jednak, jak zauważa Jurij Banachewycz, wiele osób nie chce się szczepić:

- Bardzo mocne na Ukrainie są w ostatnich latach ruchy antyszczepionkowe, które rozgłaszają informacje o rzekomych ciężkich powikłaniach po szczepieniach. To skutkuje tym, że dużo osób przestało szczepić siebie i swoje dzieci. Niektórzy też mają obawy w kwestii jakości szczepionek, które nie pochodzą z Europy Zachodniej, ale są np. indyjskie i dlatego też budzą obiekcje.

Zobacz też: Wzrost zachorowań na odrę

3. Na Ukrainie nie boją się odry

Odra leczona jest objawowo. Podstawa to profilaktyka, czyli szczepienia.

- Dzieci na Ukrainie, idąc do szkoły, nie muszą mieć zaświadczeń o tym, że są szczepione – wyjaśnia Jurij Banachewycz. - Zrezygnowano z obligatoryjnego wymagania takich oświadczeń, które de facto są wymagane w niektórych krajach.

Wbrew panice, jaka wybucha w Polsce w związku ze wzrostem zachorowań, na Ukrainie nie ma aż takiego strachu - mówi Jurij Banachewycz:

- Oczywiście, to jest choroba, w niektórych przypadkach z ciężkim przebiegiem. Jeśli w jakiejś szkole czy przedszkolu są wykrywane przypadki zachorowań, to jest poddawana kwarantannie. Nie ma jednak powszechnego przerażenia. Zdarzało też w latach poprzednich, że bywało tak dużo zachorowań. Odra nie jest na Ukrainie postrzegana jako coś wyjątkowo groźnego. Dla wielu osób to po prostu choroba, którą trzeba przejść.

Na stronach ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia można znaleźć wszystkie informacje o odrze w tym kraju
Na stronach ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia można znaleźć wszystkie informacje o odrze w tym kraju (https://www.facebook.com/phc.org.ua/)

- W mediach polskich dużo mówi się, że w Polsce w ogniskach zachorowań są Ukraińcy. Oczywiście, może być tak, że ktoś z Ukrainy przywiózł odrę, ale może też być tak, że z powodu nieszczepienia to ktoś z Ukrainy zaraził się już w Polsce – dodaje Jurij Banachewycz.

Zobacz też: Odra w Polsce. Czy można się przed nią ustrzec?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze