Trwa ładowanie...

Omijaj z daleka. "Bardzo przyczyniają się do starzenia mózgu"

Avatar placeholder
15.07.2024 12:24
Tak odmłodzisz mózg i poprawisz jego kondycję. Proste rady neurologa
Tak odmłodzisz mózg i poprawisz jego kondycję. Proste rady neurologa (Getty Images / Facebook)

Mózg to jeden z najważniejszych organów naszego ciała, a jego zdrowie ma kluczowe znaczenie dla jakości naszego życia. Chociaż nie możemy kontrolować wszystkich czynników wpływających na jego funkcjonowanie, istnieją pewne nawyki i zachowania, które mogą poprawić jego kondycję, przyspieszyć myślenie i ułatwić koncentrację.

spis treści

1. Jak chronić mózg?

Dobry stan naszego mózgu zależy od wielu czynników. Niezwykle ważne są odpowiednie natlenienie i regeneracja podczas snu. Dieta i suplementy diety mogą również odegrać istotną rolę w utrzymaniu młodości mózgu.

- Pierwszą szkodliwą rzeczą jest unikanie aktywności fizycznej. Również toksyny, takie jak nikotyna czy alkohol bardzo przyczyniają się do starzenia mózgu. Duże znaczenie ma tu także żywienie. Niestety, istnieją czynniki, na które nie mamy wpływu, takie jak genetyka, która może prowadzić do zaburzeń funkcji mózgu, na przykład do choroby Alzheimera. Ważne jest również zdrowe odżywianie i utrzymanie odpowiedniej diety - mówi dr Jerzy Bajko, neurolog.

Zobacz film: "Winogrona chronią przed zawałem serca i udarem mózgu. Ważne odkrycie naukowców z USA"

Mózg i serce są ze sobą ściśle powiązane. Nawet niewielkie zmiany w funkcjonowaniu jednego z tych organów mogą mieć poważne konsekwencje dla drugiego. Stres i przemęczenie nerwowe mogą negatywnie wpływać na serce, zwiększając ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, które z kolei zaburza pracę mózgu.

- Choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, mogą negatywnie wpływać na zdrowie mózgu. Na rynku dostępne są różne preparaty neuroprotekcyjne oraz preparaty wspomagające naczynia krwionośne i poprawiające właściwości reologiczne krwi. Wszystko to może przyczynić się do przedłużenia okresu dobrego funkcjonowania mózgu - dodaje specjalista.

Dlatego tak ważna jest zdrowa dieta, która nie tylko odżywi mózg, ale także będzie korzystna dla naczyń krwionośnych. Choroby takie jak miażdżyca mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i optymalnej pracy mózgu.

2. Co jeść, by odżywić mózg?

Dieta odmładzająca mózg powinna zawierać dużo zielonych warzyw, takich jak jarmuż i szpinak. Warto również wzbogacić naszą codzienną dietę o owoce jagodowe i orzechy, które są bogate w witaminy, mikroelementy i kwasy tłuszczowe niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Borówki i maliny są doskonałym źródłem antyoksydantów, które chronią nasz organizm przed rozwojem komórek nowotworowych. Jednocześnie, powinniśmy unikać tłustych potraw, tłuszczów trans i wszystkiego, co może podnosić poziom cholesterolu LDL we krwi.

Cholesterol LDL zwiększa ryzyko miażdżycy, odkładając się w naszych naczyniach krwionośnych, co jest niebezpieczne również dla prawidłowego ukrwienia mózgu.

Aby utrzymać młodość nie tylko ciała, ale i umysłu, warto sięgać po suplementy zawierające lecytynę, witaminy z grupy B (szczególnie B1 i B12), magnez, kwasy omega, EPO i DHA, a także luteoinę. Jeśli mamy problemy ze snem, warto rozważyć suplementację melatoniną lub ziołami, takimi jak chmiel czy melisa.

Dbanie o mózg to nie tylko kwestia odpowiedniej diety, ale także stylu życia. Regularne badania i konsultacje z lekarzem mogą pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia i zapobieganiu poważnym schorzeniom. Pamiętajmy, że nasz mózg to najważniejszy narząd, który zasługuje na szczególną troskę i uwagę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze