Trwa ładowanie...

Orzechy włoskie mogą wspomóc męską płodność

Najnowsze badanie wskazuje, że mężczyźni, którzy starają się o potomków, mogą zwiększyć swoją płodność poprzez spożywanie orzechów włoskich.

Naukowcy twierdzą, że wzbogacenie diety o orzechy może poprawić jakość spermy. Okazuje się, że zmniejszają one peroksydację lipidów, proces, który może uszkodzić plemniki. Jest to bardzo szkodliwa postać uszkodzenia błony komórkowej plemnika, która jest złożona głównie z nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Również orzechy włoskie w dużej mierze zbudowane są tej substancji, dzięki czemu umożliwiają regenerację plemników.

Porcja 32 g orzechów zawiera około 13 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) na 18 g tłuszczu całkowitego.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Delaware karmiono dwie grupy myszy albo dietą wzbogaconą o orzechy, albo kontrolną przez 9-11 tygodni.

Jedna grupa składała się ze zdrowych samców myszy, a w drugiej znajdowały się zwierzęta, u których bezpłodność została potwierdzona genetycznie.

Naukowcy odnotowali znaczną poprawę ruchliwości i morfologii plemników u myszy, które 20 proc. swojego dziennego zapotrzebowania na kalorie czerpały z orzechów - jest to ekwiwalent około 80 gramów orzechów dziennie dla ludzi.

Orzechy włoskie powinni jeść mężczyźni starający się o dziecko
Orzechy włoskie powinni jeść mężczyźni starający się o dziecko (Shutterstock)

Nawet bezpłodne myszy wykazały poprawę w morfologii plemników, a w obu grupach nastąpił znaczny spadek nadtlenowych uszkodzeń.

Ruchliwość i morfologia plemników są markerami jakości nasienia, która z kolei jest wskaźnikiem męskiej płodności.

"Fascynujące jest, że jedzenie orzechów włoskich rzeczywiście może pomóc poprawić jakość spermy, prawdopodobnie poprzez zmniejszenie nadtlenowych uszkodzeń w plemnikach" - powiedziała główna autorka badania, dr Patricia Martin-DeLeon z Uniwersytetu Delaware.

"Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, które składniki odżywcze w orzechach włoskich przyczyniają się do tej poprawy" - dodaje.

Badanie potwierdza poprzednie randomizowane badanie kontrolne, które wykazało, że spożywanie ok. 80 gramów orzechów dziennie - około 30 połówek orzechów włoskich - poprawia żywotność plemników, ich ruchliwość i morfologię u mężczyzn.

W badaniu tym wzięło udział ponad 100 zdrowych młodych mężczyzn, którzy w czasie badania stosowali swoją codzienną dietę, tzw. zachodnią, i uczestniczyli w comiesięcznych spotkaniach, na których omawiali jadłospis z naukowcami.

Badanie wskazało na potencjalny wpływ orzechów włoskich na męską płodność.

"Analiza na zwierzętach rzuca światło na rolę orzechów w poprawie jakości spermy i jest doskonałym uzupełnieniem wcześniejszego badania z udziałem ludzi" - powiedziała dr Wendie Robbins ze Szkoły Zdrowia Publicznego i Szkoły Pielęgniarskiej UCLA Fielding, która poprowadziła pierwsze badanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy chcą przeprowadzić większe i dłuższe badania, z udziałem bardziej zróżnicowanej populacji męskiej, aby określić mechanizm, który sprawia, że orzechy poprawiają jakość spermy.

Przyjęło się mówić o niepłodności par, jeżeli po roku normalnej aktywności seksualnej bez środków antykoncepcyjnych kobieta nie zaszła w ciążę.

W około 40 proc. przypadków to płodność mężczyzny jest jedyną przyczyną lub czynnikiem przyczyniającym się do problemów z poczęciem potomka.

Istnieje wiele możliwych przyczyn niepłodności męskiej, w tym niska liczba lub zbyt mała prędkość plemników (umrą zanim dotrą do komórki jajowej), a także nieprawidłowości w ich budowie.

Większość metod leczenia niepłodności została jednak stworzona z myślą o kobietach. Wśród opcji dostępnych dla mężczyzn znajduje się kilka leków na płodność oraz operacje resekcji kanału ejakulacji i odwrócenia wazektomii.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.