Trwa ładowanie...

Pajączki wątrobowe. Znak, że wątroba jest na wykończeniu

Avatar placeholder
07.09.2024 08:05
Pojawia się na szyi, gdy wątroba nie daje rady. Może doprowadzić nawet do marskości
Pojawia się na szyi, gdy wątroba nie daje rady. Może doprowadzić nawet do marskości (Getty Images)

Wątroba, jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie, przez długi czas może nie dawać żadnych objawów chorobowych. Dzieje się tak, ponieważ nie jest unerwiona, a to oznacza, że nie odczuwamy bólu w przypadku jej dysfunkcji. Niestety, współczesny styl życia prowadzi do coraz częstszych problemów z wątrobą. Jakie są objawy wskazujące, że ten organ może szwankować?

spis treści

1. Pierwszy znak problemów

Jednym z objawów chorej wątroby są tzw. pajączki wątrobowe. To trwale poszerzone naczynia krwionośne, które pojawiają się na skórze, głównie na szyi, twarzy, przedramionach oraz klatce piersiowej.

Wyglądają jak czerwone nitki lub pajęczyna i mogą osiągać różne rozmiary - od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Pajączki te bledną na chwilę pod wpływem nacisku, co jest ich charakterystyczną cechą.

Pajączki wątrobowe są objawem poważnego schorzenia, jakim jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD). Jest to problem szczególnie powszechny u osób otyłych i z nadwagą, a jego konsekwencją mogą być poważne uszkodzenia wątroby, prowadzące nawet do marskości.

2. Objawy chorej wątroby

Zobacz film: "Marskość wątroby to podstępna choroba"

Oprócz pajączków wątrobowych, istnieje wiele innych objawów, które mogą wskazywać na to, że wątroba nie funkcjonuje prawidłowo. Oto najważniejsze z nich:

  • przewlekłe zmęczenie i osłabienie - nieuzasadnione uczucie zmęczenia, które utrzymuje się przez długi czas, może być sygnałem problemów z wątrobą;

  • ból i ucisk w nadbrzuszu - dyskomfort lub ból pod prawym łukiem żebrowym to kolejny sygnał, że wątroba może nie pracować prawidłowo. Uczucie to może być spowodowane powiększeniem wątroby (hepatomegalią);

  • żółtaczka - żółty odcień skóry i białek oczu to charakterystyczny objaw wskazujący na problemy z wątrobą. Jest to skutek gromadzenia się bilirubiny, której wątroba nie jest w stanie prawidłowo przetworzyć;

  • powiększenie wątroby - hepatomegalia, czyli powiększenie wątroby, może być widoczne na zewnątrz jako obrzęk w okolicach nadbrzusza. Często towarzyszy mu także powiększenie śledziony;

  • utrata masy ciała - niezamierzona i nieuzasadniona utrata wagi może być wynikiem problemów z wątrobą;

  • skłonność do siniaków - osoby z chorą wątrobą mogą zauważyć, że na ich skórze łatwo pojawiają się siniaki, nawet po niewielkich urazach.

  • obrzęki - nagłe obrzęki kończyn, zwłaszcza nóg, mogą być oznaką zaburzeń funkcji wątroby, szczególnie w przypadku zaawansowanej choroby.

3. Warto reagować na wczesne sygnały

Wątroba pełni kluczową rolę w detoksykacji organizmu, metabolizmie i produkcji niektórych hormonów. Ignorowanie objawów problemów z tym narządem może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do marskości wątroby i jej niewydolności. Warto więc zwracać uwagę na wszelkie zmiany w organizmie i w przypadku niepokojących objawów skonsultować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze