Trwa ładowanie...

Paznokcie zmieniły kolor? To mogą być tzw. paznokcie Terry’ego. Może to być pierwszy objaw wielu groźnych chorób

Avatar placeholder
Mateusz Gołębiewski 22.06.2020 17:58
Zmany na paznokciach mogą być objawem choroby
Zmany na paznokciach mogą być objawem choroby (Wikipedia)

Paznokcie są odbiciem stanu naszego organizmu. Z ich kształtu, budowy, a także koloru możemy często wywnioskować stan zdrowia ich właściciela. Nie tylko brak witamin, czy niektóre nałogi, ale również groźne choroby.

spis treści

1. Paznokcie zmieniły wygląd

Przeważnie ludzie wiedzą o tym, że białe plamki na paznokciach oznaczają brak witaminy E. Przy łamliwych paznokciach warto zastanowić się nad ich wzmocnieniem specjalnymi odżywkami. Co, jednak jeśli paznokcie zmieniły kolor?

Żółte zabarwienie płytki paznokcia pojawia się zazwyczaj u palaczy, ale może również oznacać grzybicę (szczególnie, jeśli dotyczy paznokci stóp). Jeśli nie pomoże rzucenie nałogu, należy pójść do lekarze, który najpewniej przepisze leki podawane doustnie.

Zobacz film: "Skóra, włosy i paznokcie mówią, czego im brakuje"

Jeżeli płytka paznokci zbladła i pojawiły się na niej jednolite rowki przebiegające poprzecznie i równolegle do siebie przez płytkę paznokciową, które są najbardziej widoczne na kciukach, może to oznaczać wystąpienie tzw. paznokci Terry’ego.

2. Paznokcie Terry’ego

Wyglądają jak matowe szkło. Na koniuszku, w miejscu, gdzie płytka oddziela się od skóry, pojawia się ciemny pasek.

Paznokcie Terry'ego często pojawiają się u osób starszych, ale wtedy przeważnie nie świadczą wtedy o chorobie. Gdy jednak towarzyszą im inne objawy, nie wolno ignorować takiego sygnału. Paznokcie Terry'ego pojawiają się w przebiegu takich chorób jak cukrzyca, niewydolność serca, marskość wątroby. Mogą też towarzyszyć poważnym zaburzeniom żywienia.

3. Jak leczyć paznokcie Terry’ego?

W związku z tym, że zmiana paznokci może być objawem groźnych chorób, nie należy lekceważyć żadnych zmian. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem. Najprawdopodobniej zleci on badania profilaktyczne i dodatkowe badania specjalistyczne, które pozwolą stwierdzić, czy grozi nam cukrzyca lub niewydolność serca.

Stan paznokci będzie estetycznym efektem ubocznym prawidłowego leczenia choroby. Do lekarza pójdźmy koniecznie, jeśli stan płytki paznokciowej nie jest jedynym objawem, który odczuwamy w ostatnim czasie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze