Trwa ładowanie...

Pielęgniarki z ważnym apelem do MZ. Chodzi o recepty

 Patrycja Pupiec
06.11.2023 07:01
Pielęgniarki z ważnym apelem do MZ. Chcą dodatkowych uprawnień
Pielęgniarki z ważnym apelem do MZ. Chcą dodatkowych uprawnień (Getty Images)

W Polsce przeciwko grypie nadal szczepi się zbyt mało pacjentów, choć dla niektórych choroba stanowi śmiertelne zagrożenie. O nowe uprawnienia w procesie ich realizacji walczą pielęgniarki. Podobnie jak farmaceuci, pragną samodzielnie wystawiać recepty na darmowe szczepienia przeciw chorobie.

spis treści

1. Pielęgniarki domagają się nowych uprawnień

Szczepionki przeciwko grypie są dostępne w hurtowniach i aptek. Dodatkowym udogodnieniem w tym roku jest fakt, że można zaszczepić się w aptekach. Od marca 2023 r. pełnopłatną receptę na szczepienie może wystawić farmaceuta.

Podobnego prawa oczekują pielęgniarki. Apeluje o to Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz specjaliści z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób. Eksperci podkreślają, że takie rozwiązanie z pewnością usprawniłoby proces szczepień w Polsce.

Specjaliści argumentują, że przyznanie dodatkowych uprawnień pielęgniarkom i położnym, odciążyłoby lekarzy, a także uprościło proces realizacji szczepień przeciwko grypie.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

"Obowiązujące obecnie przepisy uprawniają nas do samodzielnego kwalifikowania pacjenta do szczepienia przeciw grypie i wykonywania szczepienia – nie mamy jednak możliwości wystawienia recepty. Tymczasem ułatwienie dostępności do szczepień z pewnością przyczyniłoby się do podniesienia poziomu wyszczepialności w kolejnych latach - zwraca uwagę Katarzyna Kowalska, prezeska Stowarzyszenia Pielęgniarek Cyfrowych.

2. Najbardziej uderza w tych pacjentów

Z danych epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia i Higieny - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od 1 września 2022 r. do 22 maja 2023 r. odnotowano w Polsce łącznie blisko 5,8 mln zgłoszeń zachorowań albo podejrzeń zachorowań na grypę. Eksperci nie mają wątpliwości, że dane są niedoszacowane, ponieważ wiele osób ratuje się w domowymi sposobami i nie zgłasza do lekarza.

Grypa - choć dla wielu wydaje się niegroźna - wiąże się z szeregiem niebezpiecznych powikłań. Na liście znajduje się m.in. zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy zaostrzenie innych chorób przewlekłych jak astma albo cukrzyca typu 2.

Na groźne powikłania grypy najbardziej narażone są osoby starsze i w ich wyniku umiera średnio ok. 6 tys. Polaków rocznie. Szczepienie przeciwko grypie chroni przed zakażeniem, które może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

3. Tak zaszczepisz się przeciwko grypie za darmo

Szczepionki przeciwko grypie znajdują się na listach bezpłatnych leków dla pacjentów 65+ oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. By skorzystać z darmowej szczepionki, wystarczy jedynie udać się do lekarza i poprosić o receptę oznaczoną symbolem "S" w przypadku seniorów oraz "DZ" dla dzieci i młodzieży.

Najlepiej zaszczepić się przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego, czyli we wrześniu, ale można to zrobić także później. Najważniejsze jednak jest to, by w trakcie szczepienia pacjent był zdrowy.

Nawet jeśli po szczepieniu dojdzie do zachorowania, przebieg schorzenia będzie znacznie łagodniejszy, a tym samym zmniejszy się ryzyko pojawienia dotkliwych powikłań.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze