Trwa ładowanie...

Pierwszy objaw miażdżycy. Pojawia się lata przed zawałem i udarem

 Katarzyna Prus
04.06.2024 12:11
Znak ostrzegawczy. Może pojawić się lata przed zawałem czy udarem
Znak ostrzegawczy. Może pojawić się lata przed zawałem czy udarem (Getty Images)

Zaburzenia erekcji mogą świadczyć o dodatkowym i bardzo poważnym problemie. Kardiolog ostrzega, że w ten sposób może dawać o sobie znać miażdżyca. Znak ostrzegawczy może pojawić się lata przed zawałem czy udarem.

spis treści

1. Zaburzenia erekcji mogą świadczyć o miażdżycy

Zaburzenia erekcji nie muszą być tylko problemem samym w sobie, ale mogą alarmować o dodatkowym zagrożeniu, które toruje drogę zawałom i udarom.

"Zaburzenia erekcji pojawiają się kilka lat przed udarem/zawałem serca. To często pierwszy objaw miażdżycy" - ostrzega w serwisie X kardiolog dr n. med. Michał Chudzik.

Zobacz film: "Miażdżyca [Specjalista radzi]"

Lekarz wskazuje też, że leki stosowane w zaburzeniach erekcji zmniejszają zdarzenia sercowo-naczyniowe oraz obniżają śmiertelność.

Zaburzenia erekcji mogą świadczyć o miażdżycy
Zaburzenia erekcji mogą świadczyć o miażdżycy (Getty Images)

Pierwsze objawy miażdżycy są też często bagatelizowane, bo np. zmęczenie po spacerze, ból nóg czy zadyszka, mogą być tłumaczone słabą kondycją fizyczną.

Symptomem miażdżycy mogą być także problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, spowodowane odkładaniem blaszek miażdżycowych w naczyniach szyjnych transportujących krew do mózgu.

2. Główny zabójca Polaków

Do miażdżycy prowadzi brak kontroli nad poziomem tzw. złego cholesterolu LDL. Zapchane przez cholesterol tętnice zaczynają się coraz bardziej zwężać, blokując przepływ krwi. Stąd już tylko krok do śmiertelnie groźnych chorób.

Problem w tym, że miażdżyca może się rozwijać podstępnie przez wiele lat, nie dając objawów, a nieleczona zwiększa ryzyko między innymi zawału serca i udaru mózgu.

Tymczasem choroby sercowo-naczyniowe to główny zabójców Polaków. Są one odpowiedzialne za największą liczbę zgonów w naszym kraju.

- W Polsce 45 proc. wszystkich zgonów stanowią zgony sercowo-naczyniowe pochodzenia miażdżycowego. Według ostatnich dostępnych danych, w 2022 roku zmarło prawie 450 tys. Polaków, więc zgony z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych przekraczają 200 tys. rocznie - zaznaczał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Maciej Banach, specjalista w dziedzinie kardiologii i lipidologii, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, sekretarz generalny Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze