Najzdrowsze warzywo świata. Zbija cholesterol, chroni przed rakiem płuc
Rukiew wodna, często nazywana rzeżuchą wodną, jest jednym z najzdrowszych warzyw na naszej planecie. Zawartość potasu przewyższa tę w pomidorach, a ilość witaminy C jest porównywalna do tej w owocach cytrusowych. Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania rukiew wodna. Badania naukowe wykazały, że może ona również obniżać ryzyko zachorowania na raka płuc.
1. Naturalny detoksykator organizmu
Rukiew wodna to prawdziwe źródło zdrowia. Wśród składników, które zawiera, można wymienić takie jak wapń, potas, witamina C, żelazo oraz witaminy A i E. Te ostatnie są często nazywane eliksirem młodości.
Wysoka zawartość witaminy C pomaga wzmocnić układ odpornościowy i wspomaga go w walce z infekcjami. Antyoksydanty obecne w rukwi wodnej mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i poprawić zdrowie serca. Ponadto rzeżucha wodna wspiera zdrowe kości i wspomaga układ pokarmowy.
Ale to nie koniec listy zdrowotnych właściwości rukwi wodnej. Jest ona również bogatym źródłem folianów, beta-karotenu oraz izotiocyjanianów. Te ostatnie związki mają zdolność do hamowania rozwoju komórek nowotworowych. To właśnie te właściwości rukwi wodnej przyciągnęły uwagę naukowców z Instytutu Raka na Uniwersytecie w Pittsburghu.
Składniki odżywcze i związki bioaktywne w rukwi wodnej mogą pomóc w redukcji stanów zapalnych w organizmie, a związki siarki oraz inne antyoksydanty mogą mieć właściwości przeciwnowotworowe.
2. Środek przeciwnowotworowy
Dr Jian-Min Yuan wraz z zespołem naukowców przeprowadził badania, które zostały zaprezentowane na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem w Nowym Orleanie. W badaniu wzięło udział 82 ochotników, którzy byli regularnymi palaczami.
Podczas trwania badań jedna grupa ochotników otrzymywała 10 mg ekstraktu z rukwi wodnej połączonego z 1 mg oliwy z oliwek. Druga grupa zaś otrzymywała placebo. Po tygodniu grupy zostały zamienione. Już po siedmiu dniach naukowcy zauważyli, że grupa przyjmująca wyciąg z rukwi wodnej miała znacznie mniejsze stężenie substancji rakotwórczych w organizmie.
Poziom nitrozoamin spadł o 7,7 proc. Z kolei akroleiny o 15,1 proc. oraz benzenu aż o 24,6 proc. To oznacza, że ryzyko rozwoju raka płuc u osób przyjmujących wyciąg z rukwi wodnej jest znacznie mniejsze.
Naukowcy zapowiedzieli, że będą kontynuować badania, a liczba uczestników zostanie znacząco zwiększona. Celem jest lepsze zrozumienie zdrowotnych właściwości rukwi wodnej i potwierdzenie jej potencjału w walce z rakiem płuc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.