Polaków czeka rewolucja w przychodniach. Zacznie się 1 lutego
Duże zmiany czekają Polaków od 1 lutego. Wówczas wejdą w życie nowe przepisy dotyczące zbierania i przetwarzania informacji przez szpitale oraz przychodnie. Nowa grupa pacjentów otrzyma także uprawnienia do wizyt poza kolejką.
1. Rewolucja dla pacjentów od 1 lutego 2023
Jeszcze pod koniec listopada 2023 roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji znalazł się projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.
Po przeprowadzonych konsultacjach społecznych, z których raport opublikowano pod koniec grudnia 2023, dokument nadal jest procedowany, ale przepisy już niedługo, bowiem 1 lutego br., wejdą w życie.
2. Cztery ważne zmiany w przepisach
Nowy projekt rozporządzenia skupia się na czterech kluczowych zmianach, które mają naprawić wcześniejsze błędy i usprawnić pracę systemu opieki zdrowotnej.
Pierwszą dużą modyfikacją jest wprowadzenie przepisów, które mają umożliwić przekazywanie informacji o przyczynach współistniejących w przypadku udzielania świadczeń osobom objętym opieką koordynowaną, co ułatwi ich monitorowanie i rozliczanie Narodowemu Funduszowi Zdrowia.
Kolejną zmianą jest uwzględnienie zawodu pedagoga oraz psychoterapeuty dzieci i młodzieży w wykazie kodów przynależności do danej grupy zawodowej. Oznacza to, że osoby wykonujące te zawody mogą - zgodnie z obowiązującymi przepisami - udzielać świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki psychiatrycznej oraz terapii uzależnień - bez kodu nie mogli tego robić.
Trzecią modyfikacją jest poszerzenie katalogu przypadków, w których wskazywana jest informacja o stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Wcześniej ten zakres był zbyt ogólny, co nie pozwalało na pełne kontrolowanie jakości oraz efektywności podjętego leczenia onkologicznego.
Ostatnią zmianą jest wprowadzenie nowego kodu, który pozwala na identyfikację grupy pacjentów z nowym prawem do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej. Chodzi o osoby legitymujące się zaświadczeniem, o którym mowa w art. 67zb ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, czyli pacjentów, którym przyznano świadczenie kompensacyjne za poniesione szkody medyczne doznane w trakcie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.