Popularna roślina. Komary, wszy i kleszcze trzymają się z daleka
Owady unikają kontaktu z tą rośliną. Muchy, komary, kleszcze, mole i wszy starają się trzymać od niej z daleka, być może z powodu jej charakterystycznego zapachu, który przypomina kamforę lub ze względu na jej toksyczne działanie. Mowa o wrotyczu pospolitym (Tanacetum vulgare L.).
1. Popularna i skuteczna roślina
Wrotycz pospolity jest powszechnie spotykany na terenie całego kraju, kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest wykorzystywany do produkcji preparatów do leczenia świerzbu, wszawicy lub zakażenia nużeńcami.
Stosują go również rolnicy do zwalczania mszycy i stonki ziemniaczanej. Wrotycz pełni też funkcję dekoracyjną, zwłaszcza w suszonych bukietach.
Roślina zawiera potencjalnie toksyczne substancje, a jej ziele jest trujące dla bydła. Dawniej stosowano ją w leczeniu różnych problemów żołądkowych, obecnie uważa się ją za niebezpieczną dla zdrowia. Z tego względu doustne stosowanie wrotyczu jest zakazane.
2. Naturalny repelent
Można użyć wrotyczu poprzez rozdrobnienie go i natarcie nim skóry lub zaparzenie, ostudzenie i spryskanie ciała. W sklepach dostępne są także olejki eteryczne z wrotycza, ale nie należy ich stosować bezpośrednio na skórę, lecz rozcieńczyć z innym olejem.
Kwiaty wrotyczu charakteryzują się bardzo intensywnym zapachem, który jest efektem zawartości olejku. W jego skład wchodzą różne substancje, takie jak tujon, izotujon, kamfora, borneol, tanacetyna oraz flawonoidy, takie jak akacetyna i luteolina. To właśnie te składniki skutecznie odstraszają owady.
Przepis na preparat na wszy, zaczerpnięty z książki "Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie" autorstwa Aleksandra Ożarowskiego i Wacława Jaroniewskiego.
Składniki:
- 1 łyżka kwiatów wrotyczu,
- 1/2 łyżki ziela macierzanki (ewentualnie zielonego tymianku lub piołunu).
Przygotowanie:
Zioła wsyp do małego garnka i zalej szklanką gorącej wody, a następnie doprowadź do wrzenia. Odstaw do ostygnięcia, a potem przecedź. Otrzymany wywar stosuj zewnętrznie na owłosioną skórę głowy - obficie zwilż włosy i zawiąż na głowie ręcznik lub chustę.
Pozostaw na około 2-3 godziny. Następnie umyj głowę i wyczesz włosy gęstym grzebieniem. Po upływie doby ponownie umyj i wyczesz włosy. Cały proces powtórz po 7 dniach.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.