Popularny lek przeciwbólowy. Może zwiększać ryzyko udaru i zawału
Polacy często stosują leki przeciwbólowe w nadmiarze i bez kontroli lekarza. W ten sposób można się nabawić poważnych problemów ze zdrowiem. Trzeba uważać między innymi na popularny dikoflenak. Może on zwiększać ryzyko zawału i udaru.
1. Uważaj na popularny lek przeciwbólowy
Diklofenak należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych i jest jednym z najbardziej popularnych środków z tej grupy na świecie. Można go dostać m.in. w formie tabletek, czopków czy żelu.
Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Stosuje się go m.in. w leczeniu zapalenia stawów, łuszczycowym zapaleniu stawów, rwie kulszowej, a także w przypadku bólów głowy i bólów menstruacyjnych.
Niestety jego zażywanie może też nieść ze sobą poważne konsekwencje. Amerykańscy naukowcy ostrzegają przed zawałem serca i udarem mózgu.
"Większość pacjentów stosujących diklofenak cierpi na zapalenie stwów, a wielu z nich jest zagrożonych chorobami serca - wskazał jeden z autorów nowego badania prof. Bhagwat Prasad z Washington State University.
Wyniki badania ukazały się na łamach "Clinical Pharmacology & Therapeutics".
"Diklofenak może ich narażać na jeszcze większe ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał i udar"- zaznacza.
2. Największe ryzyko u kobiet
Chodzi o różnice w metabolizowaniu leku. Naukowcy już wcześniej odkryli wysoki stopień zmienności w ekspresji jednego z enzymów, UGT2B17, który odgrywa ważną rolę w metabolizmie diklofenaku.
Ekspresja ta u poszczególnych osób może różnić się nawet 3 tysiące razy.
Według naukowców to może wyjaśnić większe ryzyko uszkodzenia serca obserwowane u kobiet przyjmujących diklofenak. Badacze odkryli również, że enzym jest zwykle nieobecny u dzieci poniżej 9. roku życia.
Jak wykazało badanie, enzym UGT2B17 metabolizuje diklofenak głównie w jelicie, w przeciwieństwie do innych pokrewnych enzymów, które aktywne są przede wszystkim w wątrobie. W rezultacie efekt obserwowany przez naukowców jest specyficzny dla tabletek diklofenaku przyjmowanych doustnie (co zapewnia najszybszą absorpcję i ulgę w bólu).
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.