Trwa ładowanie...

Diklofenak - działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne, interakcje

 Paula Komendarczuk
24.05.2023 12:13
Diklofenak to lek należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Diklofenak to lek należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). (Adobe Stock)

Diklofenak to popularny składnik leków o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jest dostępny w postaci tabletek, zastrzyków, żelu do smarowania ciała i plastrów. Najczęściej stosowany jest przez osoby zmagające się z zapaleniem stawów i zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, choć diklofenak wspiera również leczenie bólów pourazowych.

spis treści

1. Co to jest diklofenak?

Diklofenak to pochodna kwasu fenylooctowego, popularny składnik produktów leczniczych o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i jest jednym z najczęściej zalecanych środków NLPZ na świecie.

Diklofenak wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Został wprowadzony do lecznictwa w 1988 roku, obecnie wykorzystuje się go w reumatologii, chirurgii, medycynie paliatywnej, ortopedii i traumatologii, stomatologii, urologii oraz okulistyce.

2. W jakiej formie występuje diklofenak?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Istnieje kilka postaci leków, w których substancją czynną jest diklofenak:

  • tabletki powlekane,
  • tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu,
  • tabletki dojelitowe,
  • kapsułki miękkie,
  • kapsułki o przedłużonym uwalnianiu,
  • roztwór do wstrzykiwań,
  • czopki,
  • diklofenak żel,
  • diklofenak maść (tzw. diklofenak bez recepty),
  • krople do oczu,
  • aerozol na skórę,
  • roztwór do płukania jamy ustnej i gardła,
  • plaster leczniczy.

Tabletki diklofenak wykazują szybkie, przedłużone lub opóźnione działanie, natomiast lek w formie żelu niemal natychmiast zmniejsza ból i stan zapalny w miejscu aplikacji. Jednocześnie preparat stosowany miejscowo wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, w przeciwieństwie do tabletek czy kapsułek. Diklofenak w postaci plastrów leczniczych ułatwia leczenie zwichnięć, nadwyrężeń i siniaków.

3. Diklofenak - wskazania

Diklofenak ma właściwości przeciwbólowe i słabe przeciwgorączkowe. Kumuluje się w mazi stawowej i długotrwale redukuje stan zapalny stawów, pomimo półtrwania w osoczu przez zaledwie 1-2 godziny. Wskazania do zastosowania diklofenaku to:

4. Diklofenak - przeciwwskazania

Diklofenak, pomimo że należy do popularnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie powinien być stosowany przez wszystkich pacjentów. Zażywanie tego preparatu wyklucza nadwrażliwość na którykolwiek ze składników, a także astma aspirynowa, choroba wrzodowa, upośledzenie czynności wątroby, niewydolność nerek oraz porfiria.

Lek nie jest wskazany również dla dzieci poniżej 12. roku życia oraz osób z zastoinową niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych lub naczyń mózgowych. Diklofenak może nie być bezpieczny dla pacjentów z cukrzycą, hiperlipidemią i nadciśnieniem tętniczym oraz dla palaczy.

5. Diklofenak - skutki uboczne

Jak w przypadku każdego leku, stosowanie diklofenaku może wiązać się z wystąpieniem następujących działań niepożądanych:

Warto pamiętać, że diklofenak należy do substancji fotouczulających, co oznacza, że ekspozycja na promieniowanie słoneczne może spowodować wystąpienie pęcherzy i obrzęków. Ryzyko to występuje bez względu na formę podania leku oraz okres jego stosowania.

6. Interakcje diklofenaku z innymi substancjami leczniczymi

Diklofenak może osłabiać działanie leków przeciwnadciśnieniowych, natomiast w przypadku leków przeciwzakrzepowych, antyagregacyjnych oraz selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny zwiększa ryzyko krwawień.

Diklofenak w połączeniu z lekami z grupy chinolonów może skutków pojawieniem się drgawek, natomiast w duecie z glikozydami nasercowymi może nasilać objawy niewydolności serca i powodować wzrost glikozydów w osoczu.

Inne NLPZ oraz leki z grupy kortykosteroidów mogą nasilać skutki uboczne diklofenaku, a kolestypol i cholestyramina zmniejszać lub opóźniać wchłanianie tej substancji czynnej. W przypadku stosowania diklofenaku i leków przeciwcukrzycowych zaleca się monitorowanie poziomu glukozy we krwi.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze