Trwa ładowanie...

Budzisz się z bólem głowy? To może wiele mówić o twoim stanie zdrowia

Poranne bóle głowy są powszechne, choć rzadko przypisujemy im szczególne znaczenie. Tymczasem mogą wskazywać zarówno na jakość naszego snu, jak i ostrzegać przed poważnym schorzeniem.

spis treści

1. Poranny ból głowy

Ból głowy trudno jest scharakteryzować w kilku słowach – można mówić o klasterowym bólu głowy, napięciowym czy migrenie, a każdy z nich ma inną przyczynę.

Zobacz film: "Ból głowy i zmęczenie może oznaczać nowotwór. Specjalista wyjaśnia i apeluje"

Jest też tzw. poranny ból głowy, pojawiający się, zgodnie z definicją pomiędzy 4:00 a 9:00 rano. Choć bóle głowy mogą być spowodowane migreną czy zapaleniem zatok, to wówczas pora dnia nie ma żadnego znaczenia.

Jednak, jeśli nie jesteś migrenowcem, poprzedniego dnia nie piłeś alkoholu i nie masz infekcji zatok, może to oznaczać kilka potencjalnych przyczyn porannego bólu głowy.

2. Zaburzenia snu

Część mózgu odpowiedzialna za sen oraz za nastrój jednocześnie kontroluje ból, który cię budzi. Bezsenność czy przerywany, niespokojny sen mogą być przyczyną porannych migren. Również inne zaburzenia snu mogą przyczyniać się do bólu głowy po przebudzeniu – narkolepsja, lunatykowanie.

Jeśli jednak nie chodzisz we śnie, a mimo to ból głowy nie odpuszcza, zwróć uwagę na higienę snu – czy nie śpisz w zbyt ciepłym pomieszczeniu lub czy na pewno masz odpowiednią poduszkę. Na ból głowy skarżą się także ci, których harmonogram snu – związany z porą, kiedy chodzimy do łóżka – zostaje zaburzony.

Poranny ból głowy może odzwierciedlać stan naszego zdrowia
Poranny ból głowy może odzwierciedlać stan naszego zdrowia (Pixabay)

Jakie jeszcze problemy zdrowotne ujawniające się nocą zdradza poranny ból głowy? To może być nocne zgrzytanie lub zaciskanie zębów, czyli bruksizm, albo wyjątkowo niebezpieczny bezdech senny.

3. Praca zmianowa

Praca na nocnych zmianach powoduje również wyłączenie naturalnego zegara biologicznego – to przekłada się na mniejszą ilość snu, a w efekcie – na ból głowy.

Co istotne, tego problemu nie należy bagatelizować – badania dowiodły, że niedobory snu przekładają się na obniżenie progu bólu. Skutek? Poranne bóle głowy mogą przybrać na sile. Szereg badań wykazał również, że nocna zmiana to nie tylko kolejna nieprzespana noc. W rzeczywistości zamiana rytmów dnia i nocy może skutkować zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu.

4. Problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym

Zarówno depresja, zaburzenia nastroju, stany lękowe, jak i zażywane leki psychotropowe przekładają się na jakość snu, jego długość i mogą skutkować bólem głowy o poranku.

To nie wszystko – ból głowy po przebudzeniu może wskazywać także na poważne problemy ze zdrowiem fizycznym. Najpowszechniejszym z problemów jest nadciśnienie Dlatego warto po przebudzeniu sięgnąć po ciśnieniomierz.

Niekiedy jednak poranne bóle głowy – zwłaszcza gdy powracają notorycznie – mogą świadczyć o nowotworach mózgu.

Kiedy organizm wysyła nam sygnał, by nie zwlekać z wizytą u lekarza? Zdaniem badaczy wówczas, gdy ból jest wyjątkowo silny, nie mija, a także wtedy, gdy towarzyszą mu dodatkowe symptomy. Na przykład zaburzenia pamięci, problemy ze wzrokiem, bełkotliwa mowa, drętwienie czy osłabienie części twarzy lub ciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza