Trwa ładowanie...

Powszechny błąd zimą. Może doprowadzić do rozwoju raka

Brak kremu z filtrem może doprowadzić do raka także zimą
Brak kremu z filtrem może doprowadzić do raka także zimą (Getty Images)

Większość osób ogranicza się do stosowania kremów z filtrami przeciwsłonecznymi wyłącznie latem lub tylko w przypadku opalania. Okazuje się, że to błąd - jak wskazuje jeden z dermatologów, nasza skóra wymaga takiej ochrony przez cały rok - nawet w pochmurne dni.

spis treści

1. Promieniowanie UV jest groźne również zimą

Dr Paul Banwell, założyciel i były kierownik Oddziału Czerniaka i Raka Skóry (MASCU) w East Grinstead, jednego z największych oddziałów leczenia raka skóry w Wielkiej Brytanii, ostrzega przed promieniowaniem UV. Lekarz przypomina, że kremy z filtrem powinny być stosowane przez cały rok, a nie tylko w okresach największego nasłonecznienia. Ich zadaniem jest blokowanie przepływu przez skórę promieni UVA i UVB.

Ekspert przyznaje, że wielu jego pacjentów zapomina o ochronie zwłaszcza w okresie zimy. To błąd, które może kosztować ich zdrowie. Jak tłumaczy lekarz, mimo zdecydowanie niższych temperatur, słońce nadal świeci i stanowi zagrożenie dla naszej skóry. Taka ochrona jest kluczowa m.in. w przypadku narciarzy, bo im wyżej nad poziomem morza, tym silniejsze promieniowanie UV.

Zobacz film: "Jak rozpoznać czerniaka?"

- W miesiącach zimowych nadal jesteśmy narażeni na ryzyko raka skóry. Nawet, gdy jest zimno lub pochmurno, promienie UV mogą uszkodzić naszą skórę. Promienie UVA mogą przedostać się przez chmury i mgłę - podkreśla dr Banwell cytowany przez mirror.co.uk.

Kremy z filtrem powinny być stosowane również zimą. Promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry
Kremy z filtrem powinny być stosowane również zimą. Promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry (Getty Images)

2. To prosta droga do czerniaka

Z danych zebranych przez Krajowy Rejestr Nowotworów wynika, że w 2020 r. na czerniaka zachorowało w Polsce 3,3 tys. osób, a u blisko 11 tys. zdiagnozowano inne nowotwory złośliwe skóry, w tym raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego. Lekarze przyznają, że w ostatnich latach rośnie liczba zachorowań na ten typ nowotworów, co więcej coraz częściej są rozpoznawane u młodych osób.

Badania pokazują, że główną przyczyną nowotworów złośliwych skóry jest długotrwałe narażenie na intensywne promieniowanie słoneczne. Wykazano, że promienie ultrafioletowe uszkadzają materiał genetyczny w skórze, powodując tworzenie się nieprawidłowych komórek.

Inne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na czerniaka to wiek, jasna karnacja, włosy w kolorze blond lub rudym, niebieskie oczy oraz występowanie raka skóry w rodzinie.

Coraz więcej mówi się też o zjawisku przyspieszenia starzenia skóry m.in. o powstawaniu zmarszczek pod wpływem promieniowania słonecznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze