Trwa ładowanie...

Przerobił ciężarówkę na salę operacyjną. Chirurg ze Lwowa wie, jak zorganizować pomoc medyczną na froncie

Avatar placeholder
21.03.2022 14:31
Przerobił ciężarówkę na salę operacyjną. Chirurg z Lwowa wie, jak zorganizować pomoc medyczną na froncie
Przerobił ciężarówkę na salę operacyjną. Chirurg z Lwowa wie, jak zorganizować pomoc medyczną na froncie (Getty Images / Twitter Mateusz Chłystun )

Od wybuchu wojny w Ukrainie chirurg twarzowo-szczękowy, prof. Miron Ugrina, musi działać w bardzo trudnych warunkach. Przerobił ciężarówkę na salę operacyjną i tak udziela pomocy rannym żołnierzom. Wcześniej pracował tak w 2014 roku na Majdanie.

spis treści

1. Mobilna sala operacyjna. "To moje miejsce pracy"

Prof. Miron Ugrin, lwowski chirurg szczękowo-twarzowy, jeździ na front od ośmiu lat. Niesie pomoc medyczną ukraińskim żołnierzom, którzy walczyli w konflikcie zbrojnym na wschodzie Ukrainy. Kiedy wybuchła wojna, 24 lutego 2022 roku, lekarz postanowił działać na większą skalę i przerobił wóz transmisyjny na salę operacyjną.

Jak zaznaczył prof. Miron Ugrin, ta "wojna trwa już osiem lat". Mówi, że swój pierwszy zabieg operacyjny wykonał w ekstremalnych warunkach na Majdanie w 2014 roku.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Chirurg powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że dysponuje dwoma samochodami. "Duży, telewizyjny samochód to Słoń. Mniejszy to ambulans i nazywam go Słonikiem. To moje miejsce pracy" - dodał.

W tym mini szpitalu mobilnym prof. Ugrin przeprowadza zabiegi chirurgiczne, przede wszystkim twarzy.

"Najwięcej ran jest teraz w okolicach twarzy, ponieważ przy współczesnej wojnie się nie strzela, tylko zrzuca bomby" - wyjaśnił. Twarz, nogi i ręce - zdaniem lekarza te części ciała są najbardziej narażone na urazy.

Zobacz także: Lekarz z Ukrainy o sytuacji w kraju. "Wszyscy wierzyli, że nie dojdzie do wojny. To był szok"

2. Wojna w Ukrainie. "Jest chaos, którego nie powinno być"

Prof. Ugrin prowadzi klinikę chirurgii twarzowo-szczękowej, gdzie leczy głównie pacjentów onkologicznych oraz dzieci, którym np. nie wyrosły zęby mleczne. Obecnie pomaga zarówno rannym żołnierzom na froncie, jak i przebywającym na oddziale ratunkowym Szpitala Wojskowego we Lwowie. W jego placówce medycznej jest teraz magazyn środków medycznych.

Przez osiem lat pracy na froncie lekarz zdobył dużo doświadczenia i wie, jak organizować pomoc medyczną podczas wojny. Prof. Ugrin wyznał w wywiadzie dla RMF24.pl, że zna i rozumie logistykę, a przede wszystkim "wie, jakie jest zapotrzebowanie i jakie błędy zdarzają się przy konwojach humanitarnych".

"Jest chaos, którego nie powinno być" - skwitował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze