Przyjmujesz po posiłku? Błąd, te leki musisz zażyć na pusty żołądek
Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie leków podczas lub po posiłku, nam pozostaje jedynie pamiętać o porze i odpowiedniej dawce. Okazuje się jednak, że niektóre preparaty koniecznie trzeba zażyć jeszcze przed posiłkiem, by mogły prawidłowo zadziałać.
1. Na czczo czy po posiłku?
Niektóre leki przyjmowane w połączeniu z jedzeniem mogą być nieskuteczne. W takich przypadkach ich wchłanianie jest ograniczone, a składniki pokarmowe osłabiają ich działanie, dlatego należy sięgać po nie na czczo.
Statystki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że ponad 50 proc. pacjentów przyjmuje leki niezgodnie z zaleceniami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z możliwych interakcji między produktami spożywczymi a lekami.
Zażycie leku po posiłku sprawia, że dłużej pozostaje w żołądku. W efekcie wchłanianie preparatu będzie opóźnione i zmniejszy się jego stężenie we krwi. O ile w niektórych przypadkach jest to korzystne, w innych już nie.
Warto też mieć na uwadze, że niektóre składniki pokarmowe mogą wchodzić w niepożądane reakcje z lekami. Przyjęty preparat może nie zadziałać, a niektórych przypadkach może nawet dojść do skutków ubocznych.
2. Które leki przyjmować na pusty żołądek?
Leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami. Co to oznacza? Warto dopytać się lekarza, który preparat przepisał lub farmaceuty podczas wizyty w aptece. Zaleca się też przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania.
Niezwykle ważne jest też to, czym dany lek popijamy. Najlepiej sięgać po wodę, która nie tylko pomaga w rozpuszczeniu leku, ale również ułatwia i przyspiesza wchłanianie substancji. Lepiej unikać kawy, soków i słodkich napojów.
Przyjmowanie leków na czczo oznacza, że sięgamy po nie, gdy od ostatniego posiłku minęło minimum 8 godzin. Najlepiej więc przyjąć je tuż po przebudzeniu i odczekać kilka minut z pierwszym posiłkiem.
Poniżej lista substancji, które należy przyjmować przed posiłkiem:
- leki na niewydolności krążenia: digoksyna,
- leki na alergię: astemizol i terfenadyna,
- hormony tarczycy: lewotyroksyna,
- preparaty na depresję: imipramina,
- leki na zgagę i nieżyt żołądka: omeprazol, pantoprazol,
- leki na nadciśnienie i zaburzenia krążenia: felodypina, kaptopril,
- środki stosowane w neuropatii cukrzycowej: kwas alfa-liponowy,
- niektóre antybiotyki: amoksycyklina, penicylina, ciprofloxacyna, tetracyklina, doksycyklina, enoksacyna, ofloxacyna, lomefloxacyna,
- leki na niedokrwistość: preparaty żelaza,
- leki na padaczkę: fenytoina,
- leki na osteoporozę: alendronian, etydronian,
- leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV: didanozyna, lamiwudyna, indynawir, zydowudyna.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.