Trwa ładowanie...

Rak jelita grubego był w trzecim stadium. Nawet lekarze pomylili objaw u 28-latki

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 27.03.2024 12:11
Zdaniem lekarza 28-latka miała hemoroidy. Okazało się, że to nowotwór w trzecim stadium
Zdaniem lekarza 28-latka miała hemoroidy. Okazało się, że to nowotwór w trzecim stadium (Instagram)

Młoda kobieta zauważyła krępujące dolegliwości, gdy była w ósmym miesiącu ciąży. Lekarze bagatelizowali objawy 28-latki, mimo że utrzymywały się one przez kilka miesięcy. Kiedy usłyszała diagnozę, była zdruzgotana.

spis treści

1. Zauważyła krew. Lekarz miał jedną radę

Pochodząca z New Jersey Kelly Spill miała 28 lat i niedługo wcześniej została mamą, kiedy usłyszała, że choruje na raka. Nie spodziewała się takiej diagnozy, bo mimo że dolegliwości utrzymywały się miesiącami, to lekarze uspokajali młodą kobietę, że nie ma powodów do obaw, a jej problemy są typowe dla ciężarnych.

Kelly przyznaje, że gdy zaszła w ciążę, w ósmym miesiącu zaczęły jej doskwierać zaparcia, zauważyła też podczas wypróżniania krew. Gdy pewnego dnia muszla klozetowa napełniła się krwią, zaniepokojona stanem Kelly matka kazała jej niezwłocznie jechać do szpitala. Tam lekarz po raz kolejny zapewnił przyszłą mamę, że nie ma powodu do obaw. Wyjaśnił, że kobieta ma hemoroidy i powinna unikać pikantnych potraw.

Zobacz film: "Objawy raka jelita cienkiego"

- Zawsze marzyłam o dużej rodzinie. Kiedy moje dziecko miało sześć miesięcy, już chciałam kolejne - mówi w spocie promującym kampanię Stand Up To Cancer (SU2C). - To szaleństwo, ale jedna chwila może zmienić całe twoje życie - dodaje.

Wyjaśnia, że jej marzenia o powiększeniu rodziny legły w gruzach, gdy usłyszała diagnozę.

- Pewnego dnia poszłam do lekarza i usłyszałam, że mam raka w trzecim stadium i najprawdopodobniej nigdy nie będę mogła zajść w kolejną ciążę - wyjaśnia.

Miesiącami lekarze bagatelizowali jej dolegliwości
Miesiącami lekarze bagatelizowali jej dolegliwości (Instagram)

2. 28-latka chorowała na raka jelita grubego

U Kelly zdiagnozowano raka jelita grubego. To trzeci pod względem częstości nowotwór występujący na świecie. Choć przeważnie atakuje po 50. roku życia, to eksperci alarmują, że co najmniej dziesięć procent zachorowań dotyczy osób młodszych.

To podstępny nowotwór, który długo może nie dawać żadnych objawów lub są one bagatelizowane. Chorzy nie zdają sobie sprawy, że zmiana rytmu wypróżnień, pojawienie się krwi w stolcu czy bóle brzucha i dolegliwości gastryczne mogą być objawem raka jelita grubego.

W rozmowie z TODAY Kelly przyznała, że gdy jej syn miał pięć miesięcy, zaobserwowała kolejne dolegliwości - przewlekłe zmęczenie i brak apetytu.

Inne objawy raka jelita grubego mogą obejmować:

  • anemię z niedoboru żelaza,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • tzw. ołówkowate stolce,
  • wyczuwalny guzek na brzuchu.

Gdy Kelly w końcu usłyszała diagnozę, niezwłocznie rozpoczęła leczenie, a dzięki badaniom klinicznym udało jej się zachować płodność i spełnić marzenie o kolejnym dziecku.

- Rak dał mi zupełnie nowe spojrzenie na życie. Widzę, jak ważne jest docenianie małych chwil i jestem niezwykle wdzięczna za każdy dzień - przyznaje kobieta.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze