Nowotwór już zaatakował. Rak jelita grubego dawał tylko jeden objaw
31-letni Brytyjczyk był zszokowany, gdy po konsultacji lekarskiej dowiedział się o nowotworze. Był przekonany, że jest zwyczajnie przemęczony, a tymczasem w ten sposób objawiała się poważna choroba.
1. 31-latek z nowotworem jelita
Wszystko zaczęło się na początku 2024 roku, kiedy Andrew zaczął odczuwać przewlekłe zmęczenie. Początkowo lekarze podejrzewali anemię, lecz dalsze badania wykazały krew w stolcu, co skłoniło ich do wykonania jeszcze dokładniejszych testów. Przed postawieniem ostatecznej diagnozy, Andrew doznał kilku poważnych urazów podczas gry w rugby, które bagatelizował jako przypadkowe, nieświadomy, że jego organizm walczył z nowotworem.
Po otrzymaniu diagnozy, mężczyzna wiedział już, że będzie musiał zrezygnować z gry dla drużyny futbolowej i aktywności zawodowej. Lekarze byli jednomyślni: rak jelita grubego.
Brytyjczyk przeszedł skomplikowaną operację usunięcia połowy jelita oraz węzłów chłonnych. Obecnie czeka na wyniki badań, które mają określić, czy konieczne będzie dalsze leczenie. Diagnoza była dla niego ogromnym zaskoczeniem, zwłaszcza że aż 94 proc. przypadków raka jelita grubego dotyczy osób powyżej 50. roku życia.
Pomimo swojej sytuacji, Andrew chce zachęcić innych do regularnych badań profilaktycznych. Zwraca uwagę na znaczenie wczesnej diagnostyki, podkreślając, że szybkie wykrycie raka znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
- Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, idź na badania. Krew w stolcu, zmęczenie, to mogą być pierwsze objawy. Wczesna diagnoza może uratować życie – apelował w brytyjskich mediach.
2. Rak jelita grubego – objawy
Rak jelita grubego może rozwijać się latami bez wyraźnych objawów, dlatego regularne badania są kluczowe, szczególnie u osób po 50. roku życia. Do najczęstszych symptomów zalicza się:
- zmiany w rytmie wypróżnień – biegunki, zaparcia lub uczucie niepełnego wypróżnienia;
- krew w stolcu – może być widoczna lub ukryta, wykrywana w badaniach laboratoryjnych;
- przewlekłe zmęczenie – wynikające z anemii lub postępującego rozwoju choroby;
- ból brzucha i wzdęcia – mogą wskazywać na zaawansowany nowotwór;
- niewyjaśniona utrata masy ciała – jeden z groźniejszych objawów, często związany z zaawansowanym stadium raka.
Rokowania w raku jelita grubego są ściśle związane z etapem, na którym wykryto chorobę. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na pełne wyleczenie. W przypadku wczesnych stadiów raka, pięcioletnie przeżycie wynosi nawet 90 proc.
Niestety, zaawansowane stadia choroby mają gorsze rokowania, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.