Trwa ładowanie...

Zaczęli dezynfekcję. GIS wydaje ważne ostrzeżenie dla całego kraju

 Patrycja Pupiec
30.11.2023 16:19
Dezynfekcja trwa. Mieszkańcy miasta nie powinni spożywać wody z kranu
Dezynfekcja trwa. Mieszkańcy miasta nie powinni spożywać wody z kranu (Getty Images)

W sobotę od rana trwa dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej w związku z licznymi zakażeniami Legionellą na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Poinformowano również o śmierci kolejnej zakażonej osoby i nowym przypadku zakażenia w woj. lubelskim. Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dla całego kraju.

spis treści

1. Dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej

W piątek sanepid poinformował, że zakażenie chorobą legionistów potwierdzono u 113 osób, ale jak podaje w sobotę Rzeszów News, chorobę wykryto już u 127 osób na Podkarpaciu. Portal potwierdził także zgon kolejnego pacjenta w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie.

Ósmą ofiarą Legionelli był 90-letni mężczyzna, który cierpiał na szereg innych chorób.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

W sobotę zakażenie dotarło na ziemie lubelskie - do szpitala w Lublinie trafił mężczyzna, który miał wcześniej przebywać na terenie Podkarpacia.

Póki co dezynfekcja miejskiej sieci wodociągów rozpoczęła się w Zakładzie Uzdatniania Wody przy ul. Zwięczyckiej w Rzeszowie. Do sieci wodociągowej został wprowadzony chlor w dawkach 20 razy wyższych niż te, które obowiązują normalnie. Już wcześniej w Rzeszowie wyłączono fontanny, kurtyny wodne i poidełka.

Chlor zostanie wypłukany w niedzielę, dlatego mieszkańcy Rzeszowa nie powinni spożywać wody prosto z kranu przez ten weekend. Przed wypiciem należy ją najpierw przygotować lub odstawić na co najmniej dobę, by pozbyć się nadmiaru chloru.

Dezynfekcja sieci wodociągowej to standardowa procedura, którą Miejskie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji stosują zwykle raz w roku, ale z powodu rosnących zakażeń Legionellą, trwa dodatkowa.

2. "W Polsce nie ma rozwiniętej diagnostyki"

Nadal nie potwierdzono, co jest źródłem zakażenia. Większość chorych stanowią pacjenci starsi, którzy nie są zbyt mobilni i nie posiadają klimatyzacji w domu. Żadna z osób zakażonych nie przebywała także w pobliżu miejskich fontann.

- Aktualnie wszystko wskazuje na to, że źródłem zakażenia są miejskie wodociągi. Przemawia za tym m.in. rozsianie zakażeń po całym mieście, ale nie tylko. Pamiętajmy, że stan instalacji w takich miejscach, jak np. hotele czy galerie, podlegają kontroli, a w przypadku wodociągów nie ma takiego obowiązku - mówił w piątek w rozmowie z WP abcZdrowie Szymon Cienki, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu wpłynęło 17 sierpnia. W poniedziałek 28 sierpnia sanepid przedstawi wyniki badań próbek pobranych z miejskiego wodociągu oraz domów osób zakażonych.

- W Polsce nie ma rozwiniętej diagnostyki choroby legionistów. Podczas gdy w innych krajach każdego roku wykrywane są tysiące przypadków zachorowań, w Polsce zgłaszanych jest zaledwie kilka lub kilkanaście przypadków - wyjaśnił w rozmowie z WP abcZdrowie Jakub Siudyła, który jest prezesem firmy BlueCare specjalizującej się w zapobieganiu zakażeniom Legionellą w wodzie.

Legionella jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Do zakażenia prowadzi wdychanie aerozolu, który powstał ze skażonej wody.

3. GIS wydał zalecenia dla całego kraju

Główny Inspektor Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenia dla całego kraju, w którym przypomniał, że utrzymujące się wysokie temperatury powietrza sprzyjają namnażaniu bakterii w instalacjach wodnych.

"W związku z zakażeniami tą bakterią, Główny Inspektor Sanitarny polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kraju wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi" - czytamy w komunikacie.

Ostrzeżenie - jak podkreśla GIS - dotyczy także obiektów, takich jak domy pomocy społecznej czy szpitale.

4. Objawy Legionellozy

Objawy choroby legionistów szybko postępują. Prócz stanu zdezorientowania, zaburzeń świadomości, obniżonego samopoczucia i dolegliwości bólowych mięśni, u osób zakażonych zaobserwować można:

  • ból głowy,
  • kaszel,
  • problem z oddychaniem,
  • ból w klatce piersiowej,
  • zaburzenia układu pokarmowego, takie jak biegunka, wymioty i nudności.

"Legionelloza oprócz zapalenia płuc, sepsy i gorączki Pontiac, może przebiegać pod postacią biegunki z wymiotami, zaburzeniami świadomości i odwodnieniem. W dochodzeniu epidemiologicznym, trzeba uwzględnić również przypadki przebiegające z taką postacią jelitową tego zakażenia" - ostrzega dr Paweł Grzesiowski w serwisie X (dawniej Twitter).

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze