Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Ognik-Jakubowska

Łzy - charakterystyka, reakcja organizmu, łzy szczęścia, zespół suchego oka, tajemnice łez

Łzy - charakterystyka, reakcja organizmu, łzy szczęścia, zespół suchego oka, tajemnice łez
Łzy - charakterystyka, reakcja organizmu, łzy szczęścia, zespół suchego oka, tajemnice łez (Zdjęcie oka / Shutterstock)

Przynoszą ulgę, pozwalają na rozładowanie emocjonalnych doznań, oczyszczają, koją nerwy, uwalniają od negatywnych emocji, bądź wyrażają szczęście. Łzy nie są oznaką słabości i nadmiernej wrażliwości, a fizjologiczną reakcją organizmu, która otwiera nasz umysł i dba o emocje.  Skąd biorą się łzy i dlaczego płaczemy?

spis treści

1. Charakterystyka łez

Łza jest substancją nawilżającą i oczyszczającą, która chroni powierzchnię rogówki i spojówki oka przed zarazkami. Złożona jest głównie z wody, chlorku sodu i białek, w tym substancji bakteriobójczych. Łzy produkowane są przez gruczoły łzowe, natomiast ich rozprowadzanie następuje podczas mrugania.

W momencie, gdy oko zostaje podrażnione, np. przez ciało obce – rzęsę, pyłek, muszkę albo na skutek zetknięcia się z chemicznymi substancjami – związkami wydzielanymi przez cebulę, detergenty, dezodoranty, wówczas ciecz łzowa wydzielana jest na tyle obficie, że kanaliki łzowe nie nadążają z jej odprowadzanirm.

Zobacz film: "Zespół suchego oka"

Nasze oczy łzawią, na co nie mamy żadnego wpływu. Płaczemy również wówczas, gdy przeżywamy silne stany emocjonalne – ból, smutek, radość.

Łzy świadczą o inteligencji emocjonalnej. Powodują oczyszczenie i pomagają odzyskać nam równowagę wewnętrzną
Łzy świadczą o inteligencji emocjonalnej. Powodują oczyszczenie i pomagają odzyskać nam równowagę wewnętrzną

2. Pojawienie się łez rekacją organizmu

Łzy w naszych oczach pojawiają się w momencie gwałtownego przejścia od aktywności systemu współczulnego do przywspółczulnego, od wysokiego poruszenia emocjonalnego do stanu wyciszenia, równowagi. To gwałtowne uczucie ulgi, kiedy płaczemy, wiąże się ze spadkiem poziomu adrenaliny, nazywanej hormonem stresu .

Płacz wywołuje wiele pozytywnych reakcji w naszym organizmie – obniża ciśnienie krwi, dotlenia mózg, powoduje spadek napięcia emocjonalnego.

Płacz ma właściwości terapeutyczne, jednak wieloletnie badania psychologów ustaliły, że na to, czy łzy dadzą nam ukojenie, wpływają dwa czynniki: przyczyna płaczu oraz... towarzystwo. Okazuje się bowiem, że szloch przynosi nam ulgę, jeżeli ma miejsce w obecności kogoś bliskiego, kto nas pocieszy, wesprze i zrozumie.

Bywa jednak, że łzy tylko bardziej pogarszają nasz nastrój. Dzieje się tak w momencie, kiedy znajdujemy się w otoczeniu, którego nie lubimy, wstydzimy się tego, że płaczemy lub jest to reakcja na cierpienie kogoś bliskiego.

3. Płacz w chwilach radości

Chociaż łzy kojarzymy z przykrymi emocjami, czasem pojawiają się w chwilach radości i są oznaką szczęścia. Amerykańscy psychologowie postanowili sprawdzić, dlaczego tak się dzieje. Nieadekwatna, jak mogłoby się wydawać, reakcja, a więc płacz w chwilach radości związana jest z tym, że nasz organizm nie potrafi poradzić sobie z silnymi emocjami i stara się odzyskać równowagę.

Nadmiar ekscytacji hamowany jest zatem przez łzy. Działa to na tej samej zasadzie, co śmiech w sytuacjach stresowych – nasz organizm potrzebuje po prostu odreagować i wyrównać poziom emocji.

4. Czy chłopaki nie płaczą?

Dlaczego jedni ludzie łatwo się wzruszają, a inni nie uronią łzy nawet w skrajnych sytuacjach? Na skłonność do płaczu wpływają takie czynniki, jak: płeć i kultura. Kobiety płaczą częściej niż mężczyźni – z doniesień Niemieckiego Towarzystwa Okulistycznego wynika, że w ciągu roku kobiety płaczą średnio 30–64 razy, podczas gdy mężczyźni zaledwie od 6 do 17 razy.

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko
Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko [11 zdjęć]

Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy delikatny dotyk czy kojący głos

zobacz galerię

Za przyczynę tych różnic między płciami odpowiedzialne są hormonyprolaktyna u kobiet sprzyja produkcji łez, natomiast wysokie stężenie testosteronu u mężczyzn je hamuje.

Co ciekawsze, tę znaczącą różnicę dostrzegamy głównie w kulturach, w których panuje swoboda ekspresji, a więc w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Chile. Również w Polsce to kobiety płaczą częściej i dłużej. Z badań wynika, że mężczyźni płaczą średnio od 2 do 4 minut, podczas gdy kobiety – 6 minut. W 65% przypadków ich płacz przechodzi w szloch, co dotyczy jedynie 6% mężczyzn.

Natomiast w państwach, w których obowiązuje powściągliwość emocjonalna, np. w Nigerii, Nepalu czy Ghanie, zarówno kobiety, jak i mężczyźni rzadko ulegają wzruszeniom, zatem płeć nie odgrywa tu decydującego znaczenia.

5. Zespół Sjögrena czyli zespół suchego oka

Jest to problem stricte medyczny, polegający na tym, że ani silne emocje, ani nawet podrażnienie oka nie wywołują łez. To schorzenie jest bardzo uciążliwe, bowiem niedostateczne wydzielanie cieczy łzowej lub nadmierne parowanie filmu łzowego sprawia, że narząd wzroku jest bardziej podatny na infekcję, a poprzez odsłoniętą rogówkę do oka mogą przedostawać się bakterie, wirusy i grzyby.

Do objawów zespołu suchego oka należy: swędzenie, pieczenie, ból, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie, obrzęk powiek, podwójne widzenie czy światłowstręt. „Suche oko” może świadczyć także o zapaleniu rogówki i spojówki, alergiach, którym towarzyszy zaburzenie produkcji łez, ale może być również wynikiem zmęczenia oczu pod wpływem działania zanieczyszczeń, dymu, suchego powietrza itp.

6. Tajemnice łez

Łzy to nie tylko fizjologiczna reakcja organizmu, która chroni oko przed zakażeniem, ale również potwierdzenie istnienia inteligencji emocjonalnej człowieka. Płacz pomaga nam odzyskać równowagę wewnętrzną, zarówno w chwilach skrajnego bólu i cierpienia, jak i w momentach ekscytacji.

Nasze łzy zawsze odnoszą się do konkretnego zjawiska – pojawiają się na skutek tego, co widzimy lub czujemy, albo są wynikiem naszych myśli czy wspomnień, które naruszają psychologiczną i neurofizjologiczna homeostazę.

Zobacz także:

W różnych kulturach są różnie postrzegane – jedni uważają je za oznakę słabości, inni doceniają wrażliwość. Należy jednak pamiętać, że płacz jest naturalną reakcją naszego organizmu, jednak podobne okoliczności nie muszą powodować u różnych osób tych samych reakcji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze