Seminogram
Seminogram to inaczej badanie nasienia, czyli analiza laboratoryjna pozwalająca na dokonanie oceny jakości nasienia mężczyzny. Próbka spermy poddawana jest zarówno obserwacji makroskopowej, jak i mikroskopowej, podczas której badane są jej właściwości fizyczne oraz chemiczne.
1. Co bada się podczas seminogramu?
Podczas seminogramu sprawdzane są parametry makroskopowe spermy takie, jak: objętość, zabarwienie, odczyn, lepkość, czy czas upłynnienia.
Ocenianymi parametrami mikroskopowymi są:
- koncentracja – określa ilość plemników w 1 ml ejakulatu oraz w całej jego objętości; prawidłowa koncentracja nasienia to powyżej 20 mln/ml;
- ruchliwość – oceniana jest w 4 kategoriach: ruch aktywny postępowy, ruch powolny postępowy, ruch niepostępowy i całkowity brak ruchu; prawidłowy wynik to przynajmniej 50% ruchu postępowego lub 25% ruchu aktywnego postępowego;
- morfologia – odnosi się do budowy plemników; za pomocą wartości procentowej określa się ilość plemników z prawidłową oraz nieprawidłową budową; prawidłowy wynik badania morfologii to co najmniej 30% plemników o budowie prawidłowej;
- żywotność – określa procent żywych oraz martwych plemników;
- inne parametry (obecność leukocytów, agregacja, aglutynacja, obecność komórek nabłonkowych).
2. Przygotowanie do badania
Seminogram przeprowadzany jest na próbce nasienia. Przed pobraniem próby należy powstrzymać się od współżycia na 3-5 dni. Samo pobieranie nasienia powinno przebiegać w odpowiednich warunkach. Jeśli konieczny jest transport próbki do laboratorium powinien on trwać jak najkrócej, gdyż wystawianie nasienia na złe warunki termiczne powoduje zmianę jego parametrów. Osoba przeprowadzająca badanie powinna zostać poinformowana o wszystkich chorobach i dolegliwościach badanego mężczyzny.
3. Seminogram – normy
Prawidłowe wartości parametrów nasienia płodnego mężczyzny (według WHO):
- objętość powyżej 2,0 ml;
- pH w granicach 7,2–7,8;
- liczba plemników na mililitr powyżej 20 milionów;
- całkowita liczba plemników powyżej 40 milionów;
- ruchomość (w godzinę po ejakulacji) powyżej 25% plemników o ruchu postępowym szybkim lub powyżej 50% plemników o ruchu postępowym szybkim i wolnym;
- morfologia - powyżej 30% prawidłowych plemników;
- żywotność powyżej 75% żywych;
- leukocyty poniżej 1,0 miliona/ml;
- test z immunokuleczkami poniżej 20%;
- cynk powyżej 2,4 mikromola na ejakulat;
- fruktoza powyżej 13 mikromoli na ejakulat.
4. Wyniki badania
W przypadku większości parametrów nasienia, im wyższy wynik, tym lepiej (szczególnie jeśli chodzi o liczebność i ruchliwość plemników). Nieprawidłowo mała ilość plemników może wynikać z:
- zatrucia metalami ciężkimi, chemikaliami, środkami owadobójczymi;
- nadużywania alkoholu;
- stosowania niektórych leków, w tym sterydów anabolicznych;
- stosowania narkotyków (kokainy, marihuany);
- wystawienia na promieniowanie;
- palenia papierosów;
- przegrzania.
Seminogram odgrywa ważną rolę w diagnostyce niepłodności męskiej. Dzięki temu badaniu możliwe jest ustalenie odpowiedniego kierunku leczenia tego schorzenia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.