Senność objawem choroby Alzheimera. Badania trwają
Choroba Alzheimera to jedna z najczęściej spotykanych chorób neurodegeneracyjnych. Zauważono, że te same uszkodzenia mózgowia mogą powodować również senność w ciągu dnia. Badacze wyjaśniają te zaskakujące powiązania.
1. Choroba Alzheimera a senność
Choroba Alzheimera wciąż jest dla medycyny zagadką. Lekarze nie są pewni, dlaczego dochodzi do tego schorzenia. Nie wiadomo również, jak je skutecznie leczyć. Możliwe jest jednak zatrzymanie postępujących objawów neurodegeneracyjnych. Ważna jest jednak odpowiednio wczesna diagnostyka.
Dlatego tak istotne jest odpowiednio wczesne znalezienie objawów, które pozwolą specjalistom wdrożyć leczenie, zanim w mózgu dojdzie do nieodwracalnych spustoszeń.
Zauważono, że chorzy na alzheimera mają skłonność, aby spać w ciągu dnia. Zmęczenie i senność dopadają ich nawet po przespanej całej nocy. Przyjrzenie się drzemkom może być więc pomocne we wczesnym rozpoznaniu zmian neurodegeneracyjnych.
Badacze z University of California stwierdzili, że wynika to z faktu, że zarówno za choroby otępienne, jak i za poczucie senności, odpowiadają te same komórki mózgowe i ich ewentualne uszkodzenia powodowane białkami, które utrudniają przekaz między neuronami.
Lea Grinberg, autorka badania przyznaje, że te same obszary ulegają zwyrodnieniu podczas senności, jak i podczas choroby Alzheimera, chociaż różnią się białkami, które są dla komórek toksyczne.
Ustalenia powstały na podstawie badań mózgów 13 zmarłych osób. Badacze planują kolejne eksperymenty, aby sprawdzić, dlaczego właśnie te obszary mózgowia ulegają zniszczeniu. Oprócz wzmożonej senności, u osób z chorobą Alheimera obserwowane są zaburzenia osobowości i emocji.
2. Choroba Alzheimera - objawy, rokowanie
Choroba Alzheimera to najcześciej występująca postać otępienia. Statystycznie choruje co setna osoba na całym świecie.
Choroba Alzheimera może mieć różny przebieg u różnych pacjentów. Często pierwsze objawy są na tyle niesymptomatyczne, że zrzuca się je na karb wieku lub doświadczanego stresu.
Pacjenci narzekają na trudności z przypominaniem sobie niedawnych zdarzeń. Z czasem dochodzi do problemów z wysławianiem się, spójnością myślenia i zachowań, pamięcią długotrwałą. Chorzy nie rozpoznają nawet najbliższych osób i bywają agresywni.
Z biegiem czasu pacjent zaczyna wymagać całodobowej opieki. Uważa się, że ze względu na narastającą częstość zachorowań, walka z chorobą Alzheimera powinna być jednym z priorytetów współczesnej medycyny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.