Trwa ładowanie...

Silny zapach. Tak rozpoznasz niewydolność nerek, wątroby, a nawet raka

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 11.10.2024 11:11
Te choroby mają charakterystyczny zapach. Gdy go wyczujesz, biegnij do lekarza
Te choroby mają charakterystyczny zapach. Gdy go wyczujesz, biegnij do lekarza (Getty Images)

Brzydki zapach z ust, znany również jako halitoza, to problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć najczęściej kojarzony jest z niewystarczającą higieną jamy ustnej, może być objawem poważniejszych schorzeń, które często są lekceważone.

spis treści

1. Halitoza, czy brzydki zapach z ust

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu są problemy związane z jamą ustną, takie jak próchnica, choroby dziąseł czy zalegające resztki jedzenia, które rozkładają się pod wpływem bakterii. Gdy bakterie te przetwarzają substancje organiczne, wydzielają związki siarki, które są główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Próchnica, nieleczone ubytki oraz kamień nazębny, to tylko niektóre z problemów, które mogą prowadzić do powstania halitozy.

Jednak przykry zapach z ust może być również oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych, które wykraczają poza jamę ustną. Może być sygnałem problemów trawiennych, takich jak refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie żołądka, a nawet nowotwory przewodu pokarmowego. W takich przypadkach oddech może przypominać zapach gnijącego jedzenia.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Niewydolność nerek, zwana także mocznicą, może prowadzić do wydzielania nieprzyjemnego zapachu amoniaku z ust. To wynik nagromadzenia toksyn w organizmie, które nerki nie są w stanie skutecznie usunąć. Zapach amoniaku może być również wyczuwalny na skórze oraz w pocie.

Zapach surowego mięsa jest jednym z objawów niewydolności wątroby. Kiedy narząd przestaje prawidłowo funkcjonować, w organizmie gromadzą się substancje toksyczne, które wpływają na zapach potu i oddechu. W takich przypadkach choroba wątroby jest już w zaawansowanym stadium i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

2. Choroby o nieprzyjemnym odorze

Jednym z charakterystycznych objawów zaawansowanej cukrzycy, zwłaszcza w fazie kwasicy ketonowej, jest zapach przypominający zgniłe jabłka. Wynika to z nagromadzenia toksyn w organizmie, gdy organizm nie jest w stanie efektywnie przetwarzać glukozy i zaczyna czerpać energię z tłuszczów, co prowadzi do powstawania ketonów. Może pojawiać się nie tylko z ust, ale również z potu oraz skóry chorego.

Zobacz także: Tak pachnie rak. Natychmiast zgłoś ten objaw lekarzowi

Fenyloketonuria to wrodzona choroba metaboliczna, w której organizm nie jest w stanie przetwarzać aminokwasu fenyloalaniny. W wyniku jej nagromadzenia w organizmie dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego, a charakterystycznym objawem jest zapach przypominający mysi mocz. Ten nieprzyjemny odór jest wyczuwalny zarówno z ust, jak i ze skóry chorego.

U chorych na schizofrenię często pojawia się specyficzny zapach przypominający ocet. Ten odór jest szczególnie intensywny w pocie, co może być związane z zaburzeniami metabolicznymi występującymi u osób cierpiących na schizofrenię.

W zaawansowanym stadium nowotworu skóry pacjenci mogą wydzielać zapach przypominający benzynę. Wynika to z procesów metabolicznych związanych z postępującym rozwojem czerniaka.

3. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Choć nieprzyjemny zapach z ust, skóry czy potu często wynika z banalnych przyczyn, takich jak jedzenie intensywnie pachnących produktów, utrzymujący się przez długi czas może być sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie.

Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli problem trwa dłużej niż kilka dni lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak zmęczenie, bóle brzucha czy trudności w oddychaniu.

Wczesne rozpoznanie problemu zwiększa szanse na skuteczne leczenie i uniknięcie poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze