Trwa ładowanie...

Sinice w Zatoce Puckiej. Kąpieliska zamknięte do odwołania

Avatar placeholder
25.11.2018 15:10
mapa zamkniętych kąpielisk w Zatoce Puckiej
mapa zamkniętych kąpielisk w Zatoce Puckiej

Temat sinic nad Morzem Bałtyckim co roku wraca jak bumerang. Tym razem szczęścia nie mają turyści wypoczywający w Zatoce Puckiej. Zamknięto tam kilkanaście kąpielisk. Sprzyjająca pogoda sprawiła, że w wodzie zakwitły niebezpieczne bakterie.

1. W tych miejscach nie wolno się kąpać

Mapa zamkniętych kąpielisk
Mapa zamkniętych kąpielisk

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku wydała 5 komunikatów ostrzegających o zagrożeniu sinicami na kilkunastu kąpieliskach. Najbardziej odczuło to Władysławowo. Przed wejściami na plaże wisi czerwona flaga.

Lista zamkniętych kąpielisk:

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
  • Władysławowo (wejścia nr 3, 4, 6, 9 i 10),
  • Karwieńskie Błoto Drugie (wejście nr 11),
  • Chłapowo (wejścia nr 12 i 13),
  • Dębki (wejście nr 19),
  • Chałupy (wejście nr 22),
  • Jastrzębia Góra (wejścia nr 22, 23 i 25),
  • Ostrowo (wejście nr 35),
  • Karwia (wejścia nr 43 i 45).

Zakaz kąpieli w tych miejscach obowiązuje do odwołania.

2. Pogoda idealna do rozkwitu

Sinice występują w każdym zbiorniku wodnym, ale ich nagromadzenie podczas zakwitu jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ produkują toksyczne substancje. Warunki pogodowe, jakie teraz obserwujemy nad morzem, są idealne dla rozkwitu tych bakterii.

Należą do nich:

  • temperatura wody 16-20ºC,
  • słaby wiatr,
  • brak opadów,
  • słabe fale lub zastój wody,
  • dostępność soli biogenicznych (szczególnie fosforanów).

Woda, w której zakwitły sinice zabarwia się na zielonkawy kolor i staje się mętna. Przy brzegu zbiornika można też zauważyć białą pianę, tzw. kożuch sinicowy. Niebezpieczny jest bezpośredni kontakt z toksycznymi bakteriami i wypicie skażonej wody.

3. Objawy zatrucia sinicami

Zatrucie sinicami nie należy do najprzyjemniejszych. Kontakt z toksyną wywołuje reakcje skórne: wysypki i pęcherze. Dochodzi także do podrażnienia oczu i spojówek.

Pojawiają się też objawy, takie jak: bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, napady kaszlu, podrażnienie żołądka i jelit. Może też dojść do zapalenia płuc, uszkodzenia wątroby i nerek.

- Dolegliwości związane z zatruciem sinicami mogą wystąpić od razu lub po kilku dniach. Zagrożenie stanowi też wdychanie aerozoli zawierających toksyny sinicowe - tłumaczy Anna Baranowska, rzecznika Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

4. Nie ignoruj czerwonej flagi

Przed negatywnymi skutkami zakwitu można się chronić. Należy unikać kożucha sinicowego, który tworzy się na brzegu zbiornika. Nie wolno też kąpać się w miejscach, gdzie jest to zabronione. Wody, w której zakwitły sinice, nie można używać do pojenia zwierząt i podlewania roślin.

Przed wejściem na plażę uważnie się rozejrzyj i poszukaj czerwonej flagi. Administrator kąpieliska ma obowiązek odpowiednio oznaczyć plażę, na której nie można się kąpać. Nie zastosowanie się do tego nakazu skutkuje karą grzywny, do 50 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze