Skompletuj apteczkę pierwszej pomocy na lato
Okres wakacyjny sprzyja wycieczkom, wyjazdom nad jezioro oraz wojażom zagranicznym. Już dużo wcześniej rodzice planują urlopy wypoczynkowe, aby zabrać swoje pociechy w podróż i przeżyć niesamowitą przygodę. Wydaje się, że nic nie jest w stanie przerwać tej sielanki. Jednak choroba nie wybiera i często dopada nas w najmniej spodziewanym momencie. Jej objawy mogą uprzykrzyć nawet dobrze zaplanowany wyjazd, dlatego warto ubezpieczyć się na ten moment oraz wyposażyć w podróżną apteczkę, zawierającą podstawowe leki.
1. Dolegliwości podczas wyjazdu
Do najczęściej występujących chorób i dolegliwości, z którymi możemy borykać się w okresie letnim zaliczyć można: gorączkę, przeziębienie, oparzenia, skaleczen, drobne rany lub alergi. Ponadto piesze wędrówki mogą doprowadzić do powstania pęcherzy, odcisków lub otarć, a wieczorne wieczory ze znajomymi zakończyć się mogą ukąszeniami i swędzeniem skóry. Poza tym osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną lub stołujące się w barach szybkiej obsługi mogą narzekać na biegunkę i bóle brzucha, a fani sportów wodnych na zapalenie uch. Nie sposób zapomnieć o różnego rodzaju bólach, które występują na skutek wzmożonej aktywności fizycznej oraz spożywania nadmiernej ilości zimnych napojów.
2. W co zatem warto wyposażyć apteczkę na lato?
Przede wszystkim apteczka taka powinna zawierać przyrząd do pomiaru temperatury, aby w przypadku jej wystąpienia móc zażyć środki przeciwgorączkowe, które również powinny znaleźć się w ekwipunku wakacyjnym. Nie należy zapominać o lekach przeciwbólowych. Przydadzą się one nie tylko dorosłym, ale także dzieciom, które mogą borykać się z bólami gardła, głowy, zęba, ucha, brzucha lub kończyn. Należy pamiętać, że dawka oraz rodzaj leku powinny być dopasowane do odpowiedniej kategorii wiekowej, a często także wagowej.
Wysokie temperatury oraz wielogodzinne opalanie mogą doprowadzić do oparzeń słonecznych. Aby nie dopuścić do nich, należy używać kremu ze specjalnym filtrem, który ochroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Kiedy już dojdzie do oparzenia i podrażnienia skóry, warto mieć pod ręką piankę, która uśmierza ból i ma działanie antybakteryjne.
W apteczce wakacyjnej nie może zabraknąć środków opatrunkowych, takich jak bandaże elastyczne, gaziki, plastry, opaski gazowe. Niektóre z nich mogą mieć działanie wodoodporne, co okazuje się szczególną zaletą o tej porze roku. Środki opatrunkowe niezbędne są w przypadku ran, zadrapań, otarć, odcisków i pęcherzy, ponieważ przyspieszają gojenie oraz ochraniają zmienioną skórę przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych. Obok nich powinna znajdować się także woda utleniona, która służy do przemycia zmiany skórnej już na początkowym etapie.
Owady czyhające na odsłonięte ciało są bezlitosne. Ich ukąszenie doprowadza do zaczerwienienia, obrzęku lub swędzenia skóry. W tym przypadku warto wyjąć z apteczki specjalny żel, który zminimalizuje powyższe objawy. W formie żelowej występują także preparaty przeciwbólowe, które polecane są na ból stawów i kręgosłupa, a nawet skręcenia, dlatego warto dodać je do pozostałych środków mieszczących się w apteczce. Kompletując apteczkę pierwszej pomocy, nie zapominajmy o preparatach zatrzymujących biegunkę. Na szczęście ich dostępność nie ogranicza się jedynie do aptek, ponieważ coraz częściej można zauważyć je także na pobliskich stacjach benzynowych.
Osoby, które są pod stałym działaniem leków, na czas urlopu nie powinny robić przerwy w ich przyjmowaniu. Należy zatem zaopatrzyć się w większą ilość tabletek lub preparatów na wypadek przedłużenia urlopu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.