Trwa ładowanie...

Skutki uboczne po szczepionkach mRNA? Naukowcy zabrali głos

Skutki uboczne po szczepionkach mRNA? Naukowcy: Nie ma takich
Skutki uboczne po szczepionkach mRNA? Naukowcy: Nie ma takich (Getty Images)

Najnowsza analiza amerykańskich naukowców objęła ponad 6,2 miliona pacjentów zaszczepionuch preparatami mRNA. Badanie udowiodło, że nie ma żadnych poważnych skutków zdrowotnych, które można by powiązać ze szczepionkami przeciw COVID-19.

spis treści

1. Naukowcy zbadali skutki uboczne szczepień przeciw COVID-19

Autorami analizy są naukowcy z amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oraz konsorcjum Kaiser Permanent. Jak mówią naukowcy, wyniki badania, które docelowo ma objąć 12 mln osób, są dotąd "uspokajające". Na razie na łamach czasopisma "JAMA" przedstawiono dane obejmujące okres od połowy grudnia 2020 r. do końca czerwca 2021 r.

Nie ma żadnych poważnych skutków zdrowotnych, które można by powiązać ze szczepionkami przeciw COVID-19
Nie ma żadnych poważnych skutków zdrowotnych, które można by powiązać ze szczepionkami przeciw COVID-19 (Getty Images)
Zobacz film: "Magdalena Sadownik opowiada o zmarłej na COVID-19 przyjaciółce"

"Cały świat pokłada wiarę w szczepionkach, które położą kres pandemii COVID-19. Muszą być one skuteczne i bezpieczne. Nasz rola polega na nadzorowaniu i monitorowaniu tych preparatów" - mówi główna autorka publikacji dr Nicola Klein.

W swojej analizie naukowcy porównali określone zdarzenia zdrowotne wśród wszystkich osób zaszczepionych preparatami mRNA w ciągu pierwszych 3 tygodni oraz 3-6 tygodni po przyjęciu szczepionki. Całkowita liczba ocenianych osób wyniosła 6,2 miliona dla pierwszej dawki i 5,7 miliona dla drugiej dawki. Dodatkowo uczestników porównano z pacjentami nieszczepionymi, którzy stanowili grupę kontrolną.

2. "Zapalenia osierdzia wśród młodych osób w istocie nie stanowią powodu do niepokoju"

Przyglądano się 23 potencjalnym skutkom zdrowotnym. Wybrano je, ponieważ zostały uwzględnione we wcześniejszych badaniach, jako szczególnie niepokojące efekty szczepień przeciwko COVID-19. Były to m.in. zaburzenia neurologiczne (takie jak zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, drgawki i zespół Guillain-Barré), problemy sercowo-naczyniowe (takie jak ostry zawał mięśnia sercowego, udar i zator płucny) oraz inne (np. porażenie Bella, zapalenie wyrostka robaczkowego, anafilaksja i wieloukładowy zespół zapalny).

Dokumentacja medyczna pacjentów była przeglądana komputerowo i przez analityków, aby zweryfikować bez żadnych wątpliwości, czy dany problem medyczny zaczął się przed czy po szczepieniu. Następnie zastosowano analizę statystyczną, aby ustalić, czy liczba incydentów przekroczyła próg alarmowy.

Okazało się, że z badanych problemów zdrowotnych nie osiągnął owego progu, chociaż w niektórych przypadkach wyniki były mniej precyzyjne ze względu na bardzo małą liczbę przypadków.

Autorzy badania podkreślają, że dwa najbardziej bulwersujące opinię publiczną tematy, czyli zapalenie mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia wśród młodych osób w istocie nie stanowią powodu do niepokoju.

Badanie zidentyfikowano 34 takie przypadki u pacjentów w wieku od 12 do 39 lat. 85 proc. z nich stanowili mężczyźni, 82 proc. hospitalizowano, a prawie wszyscy wyzdrowieli do momentu opublikowania wyników badania. Autorzy obliczyli, że w tej grupie wiekowej ryzyko zapalenia mięśnia sercowego to 6,3 dodatkowych przypadków na milion dawek w pierwszym tygodniu po szczepieniu. Wcześniejsze badania wykazały, że znacznie wyższe ryzyko tego zdarzenia występuje po przebyciu COVID-19 niż po szczepionce.

3. Badanie potrwa jeszcze co najmniej 2 lata

"Wyniki naszego badania są doskonałym przykładem na to, jak poważnie CDC traktuje bezpieczeństwo szczepionek oraz jak dokładni i przejrzyści jesteśmy w naszych wysiłkach monitorowania tych preparatów – mówi dr Tom Shimabukuro z Biura Bezpieczeństwa Szczepień CDC. - (…) szczepionki przeciw COVID-19 podlegają najintensywniejszemu monitorowaniu bezpieczeństwa w historii USA. Uważamy, że zaszczepienie pozostaje najlepszym sposobem ochrony siebie i swoich bliskich przed wirusem, który zabrał już miliony istnień".

Badanie potrwa jeszcze co najmniej 2 lata. Będzie obejmować kolejnych nowo zaszczepionych pacjentów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze