Śmiercionośne zbliżenia
Pierwsze objawy nie wzbudzają większych podejrzeń, dlatego odpowiednia diagnoza najczęściej stawiana jest o wiele za późno. Nowotwory głowy i szyi, bo o nich właśnie mowa, atakują coraz młodszych, każdego roku uśmiercając dwukrotnie większą liczbę osób niż wypadki samochodowe. Wyjaśnienia tego fenomenu naukowcy doszukali się w naszym życiu erotycznym.
1. Wyjście z cienia
Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele mówiło się o nowotworach tego typu. Atakowały przede wszystkim osoby po 50. roku życia, najczęściej te pochodzące z biedniejszych środowisk, nadużywające alkoholu i uzależnione od papierosów – używek w ogromnym stopniu zwiększających ryzyko wystąpienia schorzenia. Nic zatem dziwnego, że Polacy, podobnie jak inni mieszkańcy Europy, wiedzieli o nich niewiele, najczęściej mylnie kojarząc je z guzem mózgu. Tymczasem do tej grupy zaliczamy m.in. raka krtani, gardła, języka, jamy ustnej, podniebienia, policzków, zatok przynosowych, ucha czy tarczycy, a także występujące w okolicach głowy złośliwe nowotwory skóry.
Sytuacja uległa zmianie, odkąd zaobserwowano znaczny wzrost liczby zachorowań u osób przed 40. rokiem życia, także tych dobrze wykształconych, stroniących od napojów wysokoprocentowych i wyrobów tytoniowych. Okazało się, że ma to związek z zakażeniem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego, który jest jedną z najczęstszych przyczyn zachorowań na raka szyjki macicy.
2. (Nie)winne igraszki
Amerykańscy naukowcy z John Hopkins Hospital dowiedli, że ryzyko wystąpienia tych niebezpiecznych chorób znacznie zwiększa miłość francuska, która sprzyja rozprzestrzenianiu się wspomnianego wirusa HPV. W największym stopniu narażone są osoby, które wcześnie zaczęły być aktywne seksualnie, współżyły z wieloma partnerami i uprawiały seks oralny. Prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu zwiększa się u nich aż ośmiokrotnie.
Pierwsze oznaki są bardzo niepozorne. U chorego mogą wystąpić bóle gardła, problemy z połykaniem czy chrypka. W niektórych przypadkach pojawiają się owrzodzenia i czerwone bądź białe plamy w obrębie jamy ustnej, którym towarzyszy ból języka. Do listy niepokojących symptomów zalicza się także guzek na szyi oraz nawracające krwawienia z nosa. Jeśli choć jeden z wymienionych objawów utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie, wizyta u lekarza jest konieczna.
Niestety, w ogromnej liczbie przypadków chory zgłasza się do specjalisty zbyt późno, najczęściej w momencie, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana, dlatego leczenie nie przynosi zadowalających rezultatów. W sytuacji, kiedy usunięcie zagrażającego życiu guza jest jeszcze możliwe – czy to za sprawą operacji czy zabiegów chemio- lub radioterapii – pacjent musi liczyć się z możliwymi skutkami ubocznymi, które zazwyczaj są bardzo poważne. Najczęściej dochodzi do zaburzenia zdolności lub całkowitej utraty mowy, dysfunkcji zmysłów smaku, słuchu i powonienia, a nawet deformacji twarzy. Postawienie właściwej diagnozy we wczesnym stadium schorzenia znacznie zwiększa szansę na powrót do zdrowia.
Każdego roku ofiarą nowotworu z tej grupy pada około 11 tys. osób, czyli o jedną piątą więcej niż jeszcze dwie dekady temu. Chorują głównie mężczyźni, jednak na oddziały onkologiczne trafia w ostatnim czasie coraz więcej kobiet. Walkę przegrywa ponad połowa pacjentów.
3. Głos milczących
Trwa trzecia edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat objawów choroby, czynników zwiększających ryzyko jej wystąpienia oraz konieczności wczesnej diagnostyki. W ramach akcji możliwe jest skorzystanie z bezpłatnych badań w 48 ośrodkach medycznych na terenie całego kraju.
Co więcej, właściciele smartfonów mogą skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej o nazwie Second Voice, która powstała z myślą o pacjentach mających problem z mówieniem. Zawiera ona 130 komend głosowych nie tylko ułatwiających porozumiewanie się w codziennych sytuacjach, takich jak zamówienie taksówki czy posiłku w restauracji, ale i umożliwiających opis natężenia bólu lub wezwanie pomocy w nagłym wypadku. Opcja dodawania ikon z własnymi zwrotami i obrazami sprawia, że aplikacja staje się zaawansowanym narzędziem komunikacyjnym w znacznym stopniu zwiększającym komfort życia pacjentów onkologicznych, a także wszystkich tych, którzy z różnych powodów cierpią z powodu zaburzeń zdolności porozumiewania się.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.