Trwa ładowanie...

Najnowszy raport PZH zdradza, na co najczęściej umierają Polacy

Avatar placeholder
Justyna Sokołowska 18.10.2022 13:36
Polacy umierają z powodu nowotworów i chorób układu krążenia
Polacy umierają z powodu nowotworów i chorób układu krążenia (iStock)

Alarmujące dane: mężczyźni w naszym kraju żyją najkrócej w Europie. Choroby serca i nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci, jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, który na swoje 100-lecie opublikował raport: "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania". Raport dotyczy sytuacji w latach 2014-2017.

spis treści

1. Długość życia mężczyzn w Polsce

Raport PZH przygotowany pod redakcją Bogdana Wojtyniaka i Pawła Goryńskiego informuje, że długość życia Polaków wzrosła o 0,2 roku, ale wzrost ten i tak jest najmniejszy od 1991 roku.

W 2017 mężczyźni w Polsce dożywali średnio 74 lat , a przeciętna długość życia kobiet wynosiła 81,8.

Zobacz film: "Uścisk dłoni a choroby serca"

Mężczyźni w Polsce żyją krócej od kobiet i wciąż krócej niż wynosi przeciętna długość życia w Unii Europejskiej. Jak podają autorzy raportu – w 2015 roku ta różnica wynosiła aż 4,6 lat, a w przypadku kobiet - 1,9 roku.

(iStock)

2. Najkrócej żyje się w łódzkim, a najdłużej w województwie podkarpackim

Biorąc pod uwagę zarówno kobiety, jak i mężczyzn, to w 2017 roku najkrócej żyli mieszkańcy województwa łódzkiego.

Niepokojąca jest śmiertelność mężczyzn, którzy znajdują się w wieku największej aktywności zawodowej, czyli w wieku od 24 – 64 lat.

Co ważne, samobójstwa, upadki i wypadki komunikacyjne częściej powodowały utratę życia ludzi w wieku od 4 do 44 lat i zdarzały się w mniejszych miejscowościach. Natomiast najdłużej cieszyć się życiem mogli mieszkańcy województwa podkarpackiego.

3. Rak zbiera w Polsce żniwo

Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości przyczyną zgonów w Polsce (25,8 proc. ogółu zgonów w 2016 r.).

Największym zagrożeniem życia mężczyzn i kobiet jest rak tchawicy, oskrzela i płuca. Raport nie pozostawia złudzeń co do tego, że najczęściej na raka w Polsce umierają mężczyźni.

Polki natomiast zwykle pozbawia życia nowotwór piersi. Jak wskazuje raport PZH – aż w trzynastu województwach w Polsce w latach 2015 – 2016 zanotowano wzrost umieralności z jego powodu, a niechlubnie przodują w tym rankingu województwo śląskie i wielkopolskie.

(iStock)

4. Choroby układu krążenia są najczęstszym powodem śmiertelności Polaków

Jak czytamy w raporcie ekspertów: "Wysoka umieralność z powodu chorób układu krążenia, w tym szczególnie chorób serca, jest główną przyczyną krótszej długości życia kobiet i mężczyzn w Polsce w porównaniu z mieszkańcami większości krajów UE".

Największym zagrożeniem życia Polaków są od lat choroby układu krążenia, które są odpowiedzialne w 2016 r. za 43,3 proc. ogółu zgonów. I tutaj przodują choroby serca, a zwłaszcza w województwie świętokrzyskim (61 proc. przypadków zgonów) i chorób naczyniowych mózgu (18 proc.). Najlepiej te statystyki wyglądają w województwie podlaskim.

Na co umierają Polacy - przedstawiono najnowsze dane
Na co umierają Polacy - przedstawiono najnowsze dane (iStock)

5. Długość życia zależy od wykształcenia

Zdaniem autorów najnowszego raportu, długość życia Polaków zależy od kilku czynników.

Wśród nich jest – co ciekawe – wykształcenie. Okazuje się, że im ono wyższe, tym większe szanse na przeżycie wielu lat. Mimo to, w przypadku panów niepokojące jest, że wciąż średnia długość życia, która na tle przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsza o ok. 2 – 3,5 roku.

Narodowy Instytut Zdrowia od 16 września do 31 grudnia 2019 r. na terenie całego kraju przeprowadza po raz kolejny Europejskie Ankietowe Badanie Zdrowia, którego celem jest poznanie obecnej sytuacji zdrowotnej mieszkańców Polski pod kątem demografii, sytuacji zawodowej i miejsca zamieszkania.

Czy wyniki okażą się bardziej optymistyczne?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze