Trwa ładowanie...

Świąteczny zabójca. 8 oznak bożonarodzeniowej choroby serca, których nigdy nie wolno ignorować

Avatar placeholder
26.12.2021 11:10
Świąteczny zabójca. 8 oznak bożonarodzeniowej choroby serca, której nigdy nie wolno ignorować
Świąteczny zabójca. 8 oznak bożonarodzeniowej choroby serca, której nigdy nie wolno ignorować (Getty Images)

W okresie świątecznym nie odmawiamy sobie ulubionych potraw oraz alkoholu. Do tego mało się ruszamy, spędzając czas przy stole. Lekarze ostrzegają, że takie "świąteczne szaleństwo" nie służy naszemu zdrowiu. U niektórych osób może wywołać tzw. holiday heart syndrome. Stan ten może doprowadzić nawet do zawału serca.

spis treści

1. Holiday heart syndrome. Co to jest?

Holiday heart syndrome jest niczym innym, jak nieregularnym rytmem serca.

Lekarze od lat obserwowali, że w okresie świątecznym dochodzi do wzrostu liczby pacjentów, zgłaszających się z objawami kołatania serca, bólu w klatce piersiowej oraz zawrotami głowy. Objawy te były spowodowane zaburzeniem pracy serca, a dokładniej - migotaniem przedsionków.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"
Lekarze ostrzegają, że takie "świąteczne szaleństwo" nie służy naszemu zdrowiu.
Lekarze ostrzegają, że takie "świąteczne szaleństwo" nie służy naszemu zdrowiu. (PAP)

Najdziwniejsze jednak było, że takie objawy zwykle są obserwowane u osób starszych z niewydolnością serca. Tymczasem w okresie świątecznym na ostry dyżur zgłaszają się często pacjenci młodzi i nieobciążeni chorobami lub wadami serca.

W 1978 roku lekarze przeprowadzili badanie i opisali ten stan jako ''holiday heart syndrome''. Jak wyjaśnia dr David C Gaze, wykładowca z University of Westminster, jeśli nie jest leczony, może prowadzić nawet do zawału serca, który może być śmiertelny.

2. Jak rozpoznać holiday heart syndrome?

Dr Gaze wyjaśnia, że normalne tętno powinno być regularne i wynosić od 60 do 100 uderzeń na minutę w stanie spoczynku. Jeśli dochodzi do migotania przedsionków, tętno staje się nieregularne i może osiągnąć znacznie ponad 100 uderzeń na minutę.

Najciekawsze jest to, że migotanie przedsionków czasami nie powoduje żadnych zauważalnych objawów, więc osoby z nieregularnym lub przyspieszonym tętnem mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że w ciele toczy się bardzo niebezpieczny proces.

Często migotanie przedsionków jest wynikiem wypicia zbyt dużej ilości alkoholu. Jak podkreśla dr Gaze, wciąż nie jest jasne, dlaczego alkohol ma wpływ na arytmię. Niewykluczone jednak, że może to być związane z wpływem toksyn na komórki mięśnia sercowego lub pośredni toksyczny wpływ produktów rozpadu (metabolitów) na samo serce lub inne narządy.

"Po pierwsze, alkohol zakłóca przewodnictwo nerwowe w sercu, zmieniając szybkość transmisji sygnału nerwowego przez mięsień sercowy. Po drugie, alkohol może zwiększyć uwalnianie adrenaliny z nadnerczy lub tkanki serca, co może zmienić bicie serca, prowadząc do arytmii. Po trzecie, poziom kwasów tłuszczowych we krwi wzrasta po spożyciu alkoholu i uważa się, że są one związane z rozwojem arytmii" - wyjaśnił ekspert w rozmowie z "The Conversation".

3. Migotanie przedsionków - objawy

Kardiolodzy podkreślają, że migotanie przedsionków może doprowadzić do zawału serca, dlatego tak ważne jest, aby rozpoznać objawy na wczesnym etapie i zwrócić się po pomoc lekarską.

Oto 8 symptomów, których lepiej nie ignorować:

  • wrażenia trzpotania lub szybkiego bicia serca (palpitacje),
  • ból klatki piersiowej,
  • zwroty głowy,
  • zmęczenie,
  • mdłości,
  • zmniejszona zdolność do wysiłku,
  • duszność,
  • osłabienie.

Zobacz także: Zawał serca w Wigilię o godzinie 22. Właśnie wtedy atakuje najczęściej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze