Trwa ładowanie...

Rytm zatokowy

Rytm zatokowy to prawidłowy rytm zdrowego serca.

Zobacz film: "Budowa serca - struna rzekoma"

spis treści

  Pobudzenie powstaje w węźle zatokowym, następnie rozprzestrzenia się po mięśniówce przedsionków, przechodzi przez węzeł przedsionkowo-komorowy do pęczka Hisa i jego odnogami odpowiednio do prawej i lewej komory serca, pobudzając najpierw mięśniówkę przegrody międzykomorowej, następnie okolice koniuszka serca (głównie mięśniówka lewej komory) i resztę mięśnia obu komór.

  Rytm serca jest jednym z podstawowych elementów oceny pracy serca i układu bodźcoprzewodzącego. Oceny tej dokonuje się na podstawie wyniku badania EKG. Dla rytmu zatokowego charakterystyczne jest występowanie regularnych załamków P (odzwierciedlają depolaryzacje przedsionków) oraz występowania regularnych zespołów QRS (depolaryzacja komór) po każdym załamku P.

  Ponadto załamki P muszą być dodatnie we wszystkich odprowadzeniach poza kanałem aVR, gdzie muszą być ujemne. Dodatni lub ujemny załamek (do góry lub do dołu w stosunku do głównej linii zapisu EKG) dostarcza nam informacji o kierunkach rozchodzenia się pobudzeń elektrycznych w sercu.

  W przypadkach rożnego typu zaburzeń rytmu, na przykład w migotaniu przedsionków, leczenie może mieć na celu właśnie przywrócenie rytmu zatokowego serca.

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza